Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

O poprawnej polszczyźnie u Komorowskiego

Kancelaria Prezydenta RP objęła patronatem konferencję „Polszczyzna czterech pokoleń”, która została zorganizowana dziś w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Kancelaria Prezydenta RP objęła patronatem konferencję „Polszczyzna czterech pokoleń”, która została zorganizowana dziś w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. To dość zaskakująca inicjatywa Bronisława Komorowskiego, którego problemy z językiem polskim są powszechnie znane.

Językoznawcy obecni na konferencji w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uznali za zagrożenie dla polszczyzny projekt resortu nauki, zakładający wyższe ocenianie publikacji naukowych napisanych w języku angielskim niż po polsku.

Zdaniem językoznawców może to w krótkim czasie doprowadzić do poważnego kryzysu polszczyzny naukowej. - W nauce realia zmieniają się tak szybko, że język wymaga nieustannego przystosowywania się do opisu nowych faktów, nieznanych wcześniej zagadnień. Jednym z zadań naukowca jest znalezienie języka adekwatnego do opisywanych problemów. Jeżeli premiowane będzie dokonywanie tego procesu w języku angielskim, polskie prace naukowe być może staną się dostępne dla szerszego grona odbiorców, ale straci na tym polszczyzna, która przestanie nadążać za rozwojem nauki - mówiła Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

Jednak zebrani na konferencji zgodzili się, że polszczyzna nie raz w swej historii przeżyła inwazję obcych wyrazów - tak było we wczesnym średniowieczu z językiem czeskim, potem z łaciną, francuskim i rosyjskim. Historia pokazuje, że język radzi sobie doskonale z takim zalewem - część słów początkowo odbieranych, jako obce zostaje przez język przyswojona, zyskuje polską odmianę, część po pewnym czasie traci urok nowości i zanika - tłumaczyli językoznawcy.

W opinii prof. Andrzeja Markowskiego za wcześnie również na ocenę wpływu nowych mediów na współczesną polszczyznę. - Przez ostatnie 15 lat w polszczyźnie zaszła rewolucja - Polacy zaczęli pisać! Przed erą internetu i sms-ów pisanie uprawiali uczniowie, naukowcy, pisarze, ale przeciętny Polak ograniczał swoją aktywność pisarką do kilku zdań na pocztówce znad morza. Po upowszechnieniu internetu zaczęliśmy powszechnie pisać komentarze, maile, sms-y. Wobec internetowej odmiany polszczyzny językoznawcy są bezradni, bo kompletnie nie pasują tutaj dawne kryteria oceny poprawności języka pisanego. Zmiana techniki spowodowała trwałą zmianę w języku. Ponieważ na razie nie wypracowaliśmy nawet narzędzi do jej opisu, naprawdę trudno oceniać tę zmianę - mówił prof. Markowski.

Przypomnijmy, że patron konferencji „Polszczyzna czterech pokoleń” prezydent RP Bronisław Komorowski zasłynął m.in. z tego zdania: „Jednoczymy się w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bulu i w nadzieji na pokonanie skutków katastrofy”.




 



Źródło:

oa