Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

KRS mówi „dość” skandalicznym praktykom sędziów angażujących się w politykę. Zobacz raport

Krajowa Rada Sądownictwa w uchwale skrytykowała sędziów, którzy podczas kampanii wyborczej angażowali się w działalność polityczną. W przygotowanym raporcie szczególną uwagę zwróciła na skrajnie upolitycznione stowarzyszenie sędziowskie Iustitia, której członkowie bez żadnych zahamowań brali udział w kampanii wyborczej totalnej opozycji.

Podczas posiedzenia plenarnego Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę w obronie nieusuwalności sędziów. Podkreślono w niej, iż Rada z niepokojem odnotowuje pojawiające się w przestrzeni publicznej postulaty złożenia z urzędu znacznej części sędziów, a niektóre z tych zapowiedzi represji formułowane są lub inspirowane przez samych sędziów. KRS oceniła, że takie wypowiedzi należy postrzegać w kategoriach nawoływania do łamania Konstytucji, a w szczególności jej art. 180 ust. 1 i art. 178 ust. 1. Podkreśliła ona, że należy stać na straży nieusuwalności sędziów i wyraziła przy tym głęboką dezaprobatę wobec wszelkich prób podważania statusu sędziego i naruszania zasad nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej. W tej sprawie także została przyjęta odpowiednia uchwała, której treść publikujemy poniżej. 

Reklama
TREŚĆ UCHWAŁY 
Na podstawie art. 186 ust. 1 oraz art. 178 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Krajowa Rada Sądownictwa, wykonując konstytucyjny obowiązek stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przypomina, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczą dezaprobatę wobec działalności części środowisk sędziowskich w okresie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 2023 roku oraz w okresie bezpośrednio poprzedzającym kampanię, a wyrażających się w wystąpieniach publicznych, wykraczających poza zagadnienia związane z sądownictwem i jego reformą. Treść tych wystąpień wpisywała się w narrację uczestników sporu politycznego, godząc w zasadę apolityczności sędziowskiej.
Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że zachowania takie w społecznym odczuciu budzą uzasadnione obawy i poważne wątpliwości co do bezstronności sędziów, bezpośrednio godząc w zasadę zaufania obywatela do władzy sądowniczej.
Przewodniczący
Krajowej Rady Sądownictwa
Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka

Polityczna działalność sędziów 

Podczas posiedzenia przedstawiony został ponadto raport w którym wskazywano na przykład politycznej działalności sędziów w okresie kampanii wyborczej. Zwrócono uwagę chociażby na działania przedstawicieli skrajnie upolitycznionego, niekryjącego swoich sympatii z totalna opozycją stowarzyszenia sędziowskiego Iustitita, znanego z wydawania niekorzystnych wyroków na środowiska związane z szeroko rozumianym obozem konserwatywnym oraz udziału w politycznych manifestacjach związanych z kwestiami sądownictwa - chociażby tymi organizowanymi przez Komitet Obrony Demokracji. 

Raport zobaczyć można tutaj:  

 

Reklama