"17 września 1939 roku – wraz z atakiem Rosji Sowieckiej – Polska znalazła się w żelaznym uścisku dwóch barbarzyńskich systemów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Dodał przy tym: - Jak w 1939 r. istniał pakt Ribbentrop-Mołotow, współcześnie de facto istniał gazowy i surowcowy pakt Merkel-Putin, głównym wykonawcą był Tusk.
- Rada Ministrów podjęła dziś istotną decyzję dotyczącą bezpieczeństwa naszego kraju. Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża. To embargo będzie dalej obowiązywać. Nie pozwolimy, by ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś. Interesy polskich rolników, polskiej wsi, ale i milionów polskich konsumentów będą dla rządu Prawa i Sprawiedliwości zawsze na pierwszym miejscu. - mówił premier Mateusz Morawiecki w orędziu.
W wywiadzie udzielonym TVP Katowice, premier Mateusz Morawiecki wyraził obawę dotyczącą potencjalnego powrotu Platformy Obywatelskiej (PO) do władzy: "Jak, nie daj Boże, do władzy wróci PO, wróci prawo pięści, prawo dżungli, prawo silniejszego". Dodał, że jedyną pewnością kontynuacji obecnych programów jest kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.