Donald Tusk w środę po południu uda się do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas szczytu UE-Bałkany Zachodnie. Weźmie także udział w szczycie Rady Europejskiej. W piątek ma spotkać się z szefową KE, Ursulą von der Leyen. Nowy minister ds. europejskich, Adam Szłapka, pytany o to, czy wyjazd do Brukseli przybliży Polskę do uzyskania pieniędzy z KPO, powiedział, że "za wcześnie, aby o tym mówić".
Premier Donald Tusk w środę po południu uda się do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas szczytu UE-Bałkany Zachodnie. Dzień później weźmie udział w zaplanowanym na dwa dni posiedzeniu Rady Europejskiej.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier w trakcie szczytu UE-Bałkany Zachodnie spotka się z delegacjami Albanii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii.
"Spotkanie ma miejsce w przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej, która ma przyjąć konkluzje odnoszące się do rozszerzenia Unii Europejskiej. Omówione zostaną postępy w zakresie reform dokonywanych przez państwa Bałkanów Zachodnich oraz cyberbezpieczeństwo i zwalczanie rosyjskiej dezinformacji. Ponadto liderzy poruszą kwestie integracji gospodarczej, zielonej agendy dla regionu i zarządzania migracją" - wskazało CIR.
Z kolei głównymi tematami w czasie unijnego szczytu będą sprawy bezpieczeństwa, w tym m.in. dalsze wsparcie dla Ukrainy, bieżąca sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także migracje.
"Na posiedzeniu Rady Europejskiej liderzy omówią również wzmacnianie unijnego bezpieczeństwa oraz zdolności obronnych Unii Europejskiej i jej krajów. Dotyczy to w szczególności zwiększenia inwestycji w sektorze zbrojeniowym" - wskazano.
Zaznaczono, że Polska podkreśla znaczenie współpracy z NATO i utrzymania więzi transatlantyckiej dla bezpieczeństwa wspólnoty.
"Ważne jest ponadto, aby Unia Europejska podejmowała dalsze kroki w kierunku wzmocnienia swoich granic zewnętrznych i walki z nielegalną imigracją" - dodano w komunikacie.
Unijni przywódcy podczas Rady Europejskiej mają dokonać przeglądu działań na rzecz kontynuacji wsparcia dla Ukrainy.
"Polska i Europa wspierają Ukrainę w wymiarze finansowym, gospodarczym, humanitarnym, militarnym i dyplomatycznym. Dalsze decyzje w tym zakresie pozwolą na zapewnienie przez Unię Europejską trwałego wsparcia dla bezpieczeństwa, odbudowy, a także reform przedakcesyjnych w Ukrainie" - zaznaczył CIR.
Jednym z kluczowych tematów ma być także rozszerzenie Unii Europejskiej. Przywódcy mają przeprowadzić dyskusję w oparciu o dotychczasowe prace w Radzie Unii Europejskiej.
"Polska popiera rozszerzenie i otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej" - wskazał CIR.
W piątek w Brukseli z nowym premierem ma spotkać się szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Adam Szłapka, który towarzyszy nowemu szefowi rządu w pierwszej wizycie zagranicznej, w rozmowie z dziennikarzami na lotnisku podkreślał wagę wylotu do Brukseli.
- To jest ważny szczyt, bo to ważna agenda, sprawy dotyczące pomocy Ukrainie, rozszerzenia (Unii Europejskiej) - wskazał.
Pytany, czy wyjazd do Brukseli przybliży Polskę do uzyskania pieniędzy z KPO, Szłapka przyznał, że za wcześnie, aby o tym mówić.
- To nie jest kwestia samej dyskusji bezpośrednio na szczycie, natomiast pracujemy nad tym od dłuższego czasu, przede wszystkim pan minister sprawiedliwości. Mam nadzieję, że ta praca będzie przynosiła owoce
Szłapka został także zapytany o blokowanie przez Węgry środków na pomoc Ukrainie i w tym kontekście, czy rząd ma pomysł, jak przezwyciężyć opór Węgier.
- Najbardziej doświadczonym politykiem w Polsce, a być może w Europie, jeśli chodzi o rozwiązywanie tego typu spraw i konfliktów jest Donald Tusk. Myślę, że będzie miał jakieś propozycje, żeby tę sprawę pchnąć do przodu - odpowiedział.
Szłapka był także pytany o zaplanowane na piątek spotkanie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Powiedział, że oczekuje przede wszystkim dobrej rozmowy.