"W przyszły wtorek planowane jest zamknięte posiedzenie klubu PSL-TD. Tematem ma być przyszłość Trzeciej Drogi, czyli koalicji PSL i Polski 2050. Jeśli chodzi o koalicję, zdania w Stronnictwie są różne. Dlatego spotykamy się, żeby omówić, co robimy dalej" - powiedział mediom jeden z posłów PSL. Przyznał, że jest część posłów, która najchętniej już teraz zakończyłaby współpracę z ugrupowaniem Szymona Hołowni.
Rozczarowania wynikiem wyborów do Parlamentu Europejskiego nie kryli zarówno liderzy obu formacji, jak i pozostali politycy Trzeciej Drogi. Podkreślali jednak, że od początku mieli świadomość, że te ostatnie wybory będą dla ich formacji najtrudniejsze spośród całego "trójskoku" wyborczego ostatnich miesięcy (wybory parlamentarne, samorządowe i do PE). Zwracali również uwagę, że niska frekwencja osłabiła partie centrowe, a polaryzacja oraz skrajności mobilizują najtrwalszy elektorat.
"Przyjmujemy ten sygnał, wiemy, co mamy robić" - mówił o wyniku wyborczym prezes PSL, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewniał, że wynik Trzeciej Drogi nie jest powodem do tego, by "drzeć szaty", tylko jest zachętą do znacznie cięższej pracy. "W parlamencie krajowym nic się nie zmienia, jeśli chodzi o to, jak rozkładają się siły" - zaznaczył.
Po wyborach przyszedł czas rozliczeń i debaty nad tym, co dalej z Trzecią Drogą. Jak poinformował Polską Agencję Prasową jeden z posłów Stronnictwa, w przyszły wtorek ma odbyć się zamknięte posiedzenie ludowców w tej sprawie. "Myślę, że kilka tematów trzeba sobie wyjaśnić. Spotykamy się, żeby rozmawiać o tym, co robimy dalej, a jakie będą decyzje, to trudno powiedzieć" - podkreślił pragnący zachować anonimowość poseł.
Według niego, jeśli chodzi o Trzecią Drogę, to w PSL są różne głosy.
Są głosy takie, żeby już całkowicie zakończyć ten projekt i wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich, ale są też takie, żeby pociągnąć go do wyborów prezydenckich. Zobaczymy, co będzie dalej
- powiedział jeden z polityków PSL.
W lutym 2023 r. liderzy PSL i Polski 2050 - Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia ogłosili współpracę programową. Liderzy formacji ogłosili wówczas powołanie wspólnego zespołu programowego i zapowiedzieli opracowanie "wspólnej listy spraw do załatwienia". W kwietniu 2023 r. ogłoszono zawiązanie przez PSL i Polskę 2050 koalicji wyborczej na wybory parlamentarne. Koalicja ta była kontynuowana również w tegorocznych wyborach samorządowych oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W Sejmie koalicjanci funkcjonują w ramach dwóch klubów parlamentarnych: PSL-TD i Polski 2050-TD.