"Powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. (...) Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do UE oraz na wsparcie ze strony NATO" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Litwy i Ukrainy we Lwowie.
Andrzej Duda na wstępie swojej wypowiedzi zaznaczył, że to właśnie Polska jest krajem, która od samego początku stoi za Ukrainą murem i robi wszystko, aby przybliżyć jej drogę do zwycięstwa.
"To Polska była tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji - przekazaliśmy czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab i cały czas przekazujemy sprzęt wojskowy"
- wspomniał Duda.
Głowa państwa polskiego zapewniła, że: "wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii".
"Powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat; apelujemy do państw świata o pomoc dla Ukrainy"
- mówił dalej Duda.
Zdaniem polskiego prezydenta - "Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do UE oraz na wsparcie ze strony NATO".
- Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę - okupant musi zostać powstrzymany - dodał.
Prezydent Litwy, który również gościł dziś we Lwowie, zapewnił, że jego kraj nie zaprzestanie pomagać Ukrainie. "Przekażemy Ukrainie amunicję, wsparcie dla Kijowa musi być jak najszybsze".
"Mój kraj robi wszystko, co w jego mocy, by przywrócić integralność terytorialną Ukrainy"
- powiedział Gitanas Nauseda.
Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce oraz Litwie za pomoc militarną.
"Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym; pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi"
- przyznał Zełenski.
Przywódca broniącego się przed rosyjską agresją kraju zwrócił się również do narodów - polskiego i litewskiego, wyrażając wdzięczność "za gotowość do stania przy boku Ukrainy w drodze do zwycięstwa".
Wspomniał również o otwartym sercu, czym wykazała się zarówno Polska, jak i Litwa, w kontekście przyjmowania osób uciekających przed rosyjskimi bombardowaniami.
"Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców z Ukrainy; Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat"
- mówił Wołodymyr Zełenski.
Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski spotkali się dziś we Lwowie. Tam podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Informację przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Kancelaria Prezydenta RP.
#Lwów. Spotkanie przywódców państw Trójkąta Lubelskiego - @AndrzejDuda, @ZelenskyyUa i @GitanasNauseda. pic.twitter.com/nIaCWgQbvn
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 11, 2023
Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy