- Nie będzie uzupełniających wyborów do Senatu, jeśli senatorowie startujący w majowych wyborach zdobędą mandaty w Parlamencie Europejskim. Do jesiennych wyborów parlamentarnych Izba będzie mniejsza - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Stanisław Karczewski został zapytany w radiowej Trójce, czy jeśli senatorowie, którzy startują w wyborach dostaną się do Parlamentu Europejskiego, to w Senacie planowane są zmiany w składzie.
Nie będzie żadnych zmian, dlatego że nie będzie dodatkowych wyborów
- powiedział.
W związku z tym - dodał - Senat do październikowych wyborów parlamentarnych będzie mniejszy.
Absolutnie nie będzie żadnych wyborów
- dodał.
Życzył przy tym wszystkim senatorom z PiS startującym w eurowyborach, żeby zdobyli mandat w europarlamencie.
Wśród senatorów PiS - startujących w wyborach do europarlamentu - są m.in.: wicemarszałkowie Senatu Adam Bielan i Maria Koc, Konstanty Radziwiłł, Aleksander Szwed, Rafał Ślusarz oraz Andrzej Stanisławek.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu w przypadku: śmierci senatora; upływu terminu do wniesienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu (wygaśnięcie mandatu następuje m.in. w związku z wyborem w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego); nieuwzględnienia odwołania od postanowienia Marszałka Senatu o wygaśnięciu mandatu przez Sąd Najwyższy.
Kodeks stanowi, że wybory uzupełniające zarządza się i przeprowadza w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. Zarazem zgodnie z Kodeksem wyborczym wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu.