Należy do ostatnich Mohikanów reportażu radiowego, którego stała się żywą legendą. Miłość jej rodziców narodziła się w lesie, czyli w niepodległościowym podziemiu. Jako pierwsza dokumentowała losy ofiar Czerwca 1956 dzięki materiałom, które wykradł z radia przedwojenny dźwiękowiec, któremu kazano nagrywać groźby Józefa Cyrankiewicza o odrąbywaniu rąk. Głośne były jej reportaże o ofiarach stalinowskich katów z Wronek, które porażały… aktualnością. – Nic nie powiem. Oni tu wszędzie jeszcze są – usłyszała od strażnika. Był świadkiem dziennikarskich karier przodownic pracy i córki sekretarza PZPR – by ją zatrudnić, zwolniono znakomitego muzyka Benona Hardego. Barbara Miczko-Malcher o tajemnicach dziennikarskiego świata opowiedziała w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem w „Wywiadzie z chuliganem”. Rozmowa łamiąca wszystkie dziennikarskie tabu poniżej [zobacz FILM na końcu tekstu].
- Nic już mnie w Polsce nie zadziwi i nikt mi nic nie wmówi. Dotknęłam tych faktów i poznałam relacje ludzi, którzy byli ofiarami, albo widzieli to na własne oczy. Ciągle można odkrywać nowe fakty, bo nasza historia była bardzo długo przemilczana. Białe plamy, o których śpiewał Jacek Kaczmarski, ciągną się u nas od powstań do dziś. I ciągle mamy obowiązek je zasypywać.
- powiedziała Barbara Miczko-Malcher, dziennikarka Radia Poznań, ostatnio odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.
Przyjaźniła się z legendarnymi poetami wypchniętymi na margines przez PRL – Witkiem Różańskim i Andrzejem Babińskim. Jej dziadka Niemcy zamordowali w Forcie VII w Poznaniu, w którym zginęła podobna liczba przedstawicieli polskich elit, co w Katyniu.
Przez całe życie zajmowała się teatrem, znając Krystynę Feldman, Tadeusza Łomnickiego czy Gustawa Holoubka.
Wyobraź sobie, że ja, która kocham teatr, przestałam do niego chodzić. Młody widz, który nie widział innych rzeczy, może dać się na to nabrać. Ja już nie jestem młodym widzem, choć żałuję, bo wolałabym być młoda… I oczekuję czegoś więcej od teatru. Te wszystkie poprawności polityczne mnie nie interesują. Mnie interesuje sztuka.
- wyjaśniła powody swojej decyzji w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem.