Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Prowadzisz siedzący tryb życia? Uważaj na serce!

Badanie przeprowadzone przez brytyjski zespół naukowy z University College London wykazało, że siedzący tryb życia dzieci i młodych dorosłych może negatywnie wpływać na zdrowie serca, co zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu i innych powikłań w przyszłości.

Prowadzisz siedzący tryb życia?
Prowadzisz siedzący tryb życia?
Andrea Piacquadio/pexels
  • Dzieci i nastolatki, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, są bardziej narażone na uszkodzenia serca w dorosłym życiu.
  • Badanie wykazało, że każde wydłużenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej o jedną minutę w wieku od 11 do 24 lat wiązało się ze wzrostem masy lewej komory o 0,004 g/m2,7 w kolejnych latach życia..
  • Masa lewej komory to wskaźnik ryzyka chorób serca, udaru mózgu i zgonu.
  • Naukowcy podkreślają, że dzieci i nastolatki powinni więcej się ruszać, aby na długofalowo chronić swoje zdrowie.
Długotrwała bierność fizyczna młodych ludzi może negatywnie wpłynąć na stan serca, co jest udokumentowane w badaniach nad dorosłymi. Te wyniki podkreślają, że dzieci i młodzież powinny być bardziej aktywne fizycznie, aby chronić swoje serce na przyszłość.

– Wyjaśnia dr Andrew Agbaje, autor badania z University of Eastern Finland w Kuopio.

Styl życia pod lupą naukowców 

Badanie koncentrowało się na wpływie siedzącego trybu życia na zdrowie serca w przyszłości. Przeprowadzono je w ramach projektu „Children of the 90s”, który rozpoczął się w latach 1990/1991 i jest jednym z największych na świecie badań kohortowych, obejmujących pomiary stylu życia od urodzenia.

Badaniu poddano 766 dzieci, z których 55 procent stanowią dziewczęta, a 45 procent chłopcy. Wyniki pokazały, że dzieci w wieku 11 lat spędzały średnio 362 minut dziennie w pozycji siedzącej. W okresie dojrzewania (15 lat) ten czas wzrósł do 474 minut, a w młodym wieku dorosłym (24 lata) osiągnął 531 minut dziennie.

W badaniach zastosowano smartwatche, które pozwalały monitorować aktywność fizyczną uczestników przez siedem dni w wieku 11, 15 i 24 lat. Dodatkowo oceniano masę lewej komory serca za pomocą echokardiografii w wieku od 17 do 24 lat, a wyniki przedstawiano w gramach w stosunku do wzrostu (g/m). Analizowano związek między ilością czasu spędzanego w pozycji siedzącej w wieku od 11 do 24 lat a parametrami serca mierzonymi między 17 a 24 rokiem życia. Badanie uwzględniło również inne czynniki, takie jak wiek, płeć, ciśnienie krwi, masa ciała, palenie, aktywność fizyczna i status społeczno-ekonomiczny.

Szokujące wyniki – szkodzi każda dodatkowa minuta

Wyniki wykazały, że każda dodatkowa minuta spędzona w pozycji siedzącej między 11 a 24 rokiem życia wiązała się ze wzrostem masy lewej komory serca o 0,004 g/m2,7 między 17 a 24 rokiem życia.

Wcześniejsze badania nad dorosłymi wykazały, że wzrost masy lewej komory serca (1 g/m2) w ciągu siedmiu lat zwiększa ryzyko chorób serca, udarów mózgu i zgonu dwukrotnie.

Długotrwała bierność fizyczna jest związana z uszkodzeniem serca, niezależnie od masy ciała i ciśnienia krwi. Dlatego rodzice powinni zachęcać dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej, ograniczając czas spędzany przed ekranami i grami wideo. 

– ostrzega dr Agbaje.

W kontekście tych badań warto przywołać słowa Martina Luthera Kinga Jr.: "Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biegać, chodź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale mimo wszystko ruszaj się".

Jak powiedział kiedyś Martin Luther King Jr. 
„Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biegać, chodź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale mimo wszystko ruszaj się”.

Już w XVI wieku nadworny lekarz króla Stefana Batorego, Wojciech Oczko, mawiał: 
„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu”.
radził królewski medyk

Podsumowanie:
Badanie naukowców z University of Eastern Finland wykazało, że siedzący tryb życia dzieci i nastolatków może prowadzić do uszkodzeń serca w późniejszym życiu. Dzieci i nastolatki powinni więcej się ruszać, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu