Korowód zespołów folklorystycznych reprezentujących regiony górskie z różnych stron świata przeszedł przez zakopiańskie Krupówki inaugurując 50. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Przez cały najbliższy tydzień festiwalowa publiczność na zakopiańskiej Równi Krupowej będzie przyglądała się tanecznej rywalizacji grup o główne festiwalowe trofea czyli Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.
- Pod Giewontem już po raz 50-ty spotykają się górale z całego świata. "Złote Gody" zakopiańskiego festiwalu to dla nas wyjątkowa uroczystość. Gościmy 20 zespołów reprezentujących ziemie górskie z różnych stron świata, a wśród nich grupy z Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Turcji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Ukrainy, Macedonii, dwie grupy z Bułgarii, oraz najbardziej egzotyczny zespół z Indii – powiedziała szefowa zakopiańskiego festiwalu Joanna Staszak.
Podczas festiwalu wystąpią także dwa polonijne zespoły góralskie z Chicago – „Ślebodni” i „Wanta”. O złotą ciupagę będzie rywalizowało także sześć polskich zespołów góralskich wyłonionych w eliminacjach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, a są to zespoły: „Młode Podhale”, „Lipwianie”, „Górale Łąccy”, „Podegrodzie” „Kasinianie” i „Mystkowianie”.
Tanecznej i muzycznej rywalizacji grup będzie przyglądało się międzynarodowe jury ekspertów pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest organizowany w Zakopanem od 1968 r. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii. Obecnie grupy rywalizują w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.
Festiwal zakończy koncert finałowy w sobotę, podczas którego publiczność dowie się, który zespół zdobył Złotą Ciupagę.
Jubileuszowy festiwal otrzymał Honorowy Patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.