Morfologia krwi jest podstawowym badaniem profilaktycznym i diagnostycznym, w czasie którego jakościowo i ilościowo dochodzi do oceny krwi. Krew jest idealnym materiałem do badania. Na jego podstawie można wykryć wiele nieprawidłowości, a wyniki morfologii można nazwać swoistym odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i punktem wyjścia w dalszej diagnostyce.
Morfologia to badanie krwi, które pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W badaniu ocenie podlegają główne składniki krwi, które są istotne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, skupiając się przede wszystkim na układzie białych i czerwonych krwinek oraz płytkach krwi, badając trzynaście parametrów. Morfologia krwi skupia się na samych składowych krwi.
W skład badania krwi wchodzą poszczególne parametry:
Zaletą morfologii krwi jest możliwość szybkiego wykrycia wielu chorób we wczesnej fazie. W przypadku białych krwinek mogą to być różne zakażenia, stany zapalne, niedotlenienie, niedokrwistość, przerzuty nowotworowe, białaczkę, choroby nerek czy wirusy np. EBV bądź CMV. Badanie czerwonych krwinek pozwala na wykrycie niedokrwistości, niedobory żelaza i witaminy B6. Natomiast poziom płytek krwi wykaże nowotwory, zakażenie wirusowe, stany zapalne, a także plamicę małopłytkową. Dzięki regularnie wykonywanym badaniom możemy wcześnie oraz szybko wykryć między innymi cukrzycę, bądź choroby trzustki.
Wskazania do wykonywania badań są ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego na podstawie wywiadu z pacjentem. Wskazań może naprawdę wiele. Badanie krwi związane jest z działaniem profilaktycznych niektórych chorób. Wówczas wykonywane są badania okresowe, raz w roku.
Jak często badać krew? Częstotliwość wykonywania badania zależy głównie od stanu pacjenta, historii chorób i wieku. U osób dorosłych zalecane jest badanie kontrolne wykonywane nie rzadziej niż co 2-3 lata. Inni specjaliści natomiast sugerują aby wykonywać podstawowe badanie krwi, takie jak morfologia, glukoza i cholesterol, przynajmniej raz w roku.
Morfologia krwi to badanie, które nie wymaga od nas większego przygotowania, jak w przypadku niektórych badań. Niemniej jednak nie oznacza to, że możemy ją wykonywać w każdym momencie.
Przygotowanie do badania krwi:
Przed badaniem krwi warto powstrzymać się przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Obciążająca aktywność fizyczna może spowodować dużą leukocytozę w wynikach. W takiej sytuacji warto odczekać dobę i dopiero wykonać badanie.
Jak czytać wyniki badań krwi? Interpretacja wyników odbywa się w oparciu o normy wskazane przez laboratorium, w którym badana była próbka. Dlaczego? Poszczególne parametry mogą być oznaczane z wykorzystaniem różnych metod.
Równie istotny jest fakt, że analiza wyników wykonywana przez lekarza nie opiera się wyłącznie na sprawdzeniu wskaźników zawartych we wskazanym przedziale. Lekarz bierze także pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, płeć, współistniejące choroby oraz przyjmowane leki. Wyniki zostają oceniane przez pryzmat tych czynników oraz dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.