Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Szalona stolica międzywojnia w Teatrze Polskim. ZDJĘCIA

To jest czysty relaks i próba złapania oddechu, z bardzo inteligentnym, lekkim tekstem Juliana Tuwima - powiedział we wtorek PAP Krzysztof Jasiński, reżyser spektaklu "Żołnierz królowej Madagaskaru". Premiera w Teatrze Polskim w Warszawie - 25 października.

"Żołnierz królowej Madagaskaru"
"Żołnierz królowej Madagaskaru"

"Bój się Boga, Mazurkiewicz!" - jedno z popularnych powiedzonek pochodzi właśnie z napisanej w 1879 r. farsy "Żołnierz królowej Madagaskaru" Stanisława Dobrzańskiego, która w 1936 r. w opracowaniu Juliana Tuwima przemieniła się w kasową w międzywojniu śpiewogrę. Tuwim z Tadeuszem Sygietyńskim dobrał piosenki oraz szlagiery ze starego repertuaru estradowego, z dawnych operetek i wodewilów.

To jest dobry pomysł, żeby w tych czasach, kiedy chodzimy tacy napompowani jak nadmuchany popcorn jakimś paskudnym powietrzem, smogiem itd., w takiej atmosferze zaduchu politycznego - a przecież kochamy Warszawę, więc dobrze jest przypomnieć jakąś piękną, starowarszawską opowieść

- mówi Krzysztof Jasiński.

 To jest czysty relaks i próba złapania oddechu, z bardzo inteligentnym, lekkim tekstem Juliana Tuwima

- dodaje.

Jasiński zwrócił uwagę, że współcześni widzowie "nie pamiętają tradycji wodewilu polskiego".

Tym, czym były musicale w Ameryce - tym były tutaj wodewile. To była "sztuka fikana", a jak było troszkę gadania i różnych scenek - to to był wodewil, jak było więcej śpiewania i fikania - to była rewia. Jeszcze był kabaret i teatr ogródkowy. I teraz to wszystko trzeba gatunkowo wymieszać, bo jesteśmy bogatsi o burleskę, mamy wielkie doświadczenia musicalu amerykańskiego

 - wyjaśnił.

Zauważył, że szczególnie młodzież "nie pamięta już żadnych Sempolińskich".

A przecież tradycja teatru Sempolińskiego i tego okresu, o którym tu wspominam, była wielka. I starsi się wzruszą i będą mieli łezkę w oku. Ale przecież musimy pamiętać przede wszystkim o młodej publiczności, która nie ma zielonego pojęcia o tym i dla nich to będzie zupełnie coś nowego

- ocenił.

Saturnin Mazurkiewicz – stateczny mecenas z Radomia, wdowiec na wydaniu, założyciel i prezes Towarzystwa Krzewienia Dobrych Obyczajów i Walki z Zarazą Moralną oraz jego syn Kazio – początkujący dramaturg, afrykanista-hobbysta ruszają w podróż do stolicy, gdzie teatrzyk Arkadia wystawia debiutancką sztukę Kazia pt. "Żołnierz królowej Madagaskaru"

- czytamy w zapowiedzi spektaklu.

A tam… Warszawa międzywojenna, rozkoszna, szalona Warszawka, piękne panie i… teściowe, narzeczeni i mężowie, bale i skandale, kabarety, strusie pióra, kankan, koronki i wachlarze, Kamilla, Józia, Rózia, Fruzia…

 - napisano na stronie teatru.

Jasiński zapewnił, że na scenie pojawią się kankan i efekty pirotechniczne.

Efekty pirotechniczne muszą być, ponieważ w głównej roli występuje kilkunastoletni Kazio z Radomia, który tę sztukę napisał, a Kazio jest anarchistą i piromanem z zamiłowania, więc przywozi pełne kufry wybuchów z Radomia i będzie wybuchał i podpalał Warszawę

 - podkreślił reżyser.

Opracowanie tekstu i reżyseria - Krzysztof Jasiński. Dekoracje i kostiumy zaprojektowała Justyna Łagowska. Autorem opracowania muzycznego jest Krzysztof Herdzin. Choreografia opracowała Agnieszka Brańska. Za przygotowanie wokalne odpowiada Monika Malec. W nagraniu muzyki do spektaklu udział wzięła Orkiestra Sinfonia Viva.

Występują: Zbigniew Zamachowski (Mazurkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Kazio), Joanna Pocica / Marta Wiejak (Kamilla), Lidia Sadowa / Monika Kaleńska (Sabina), Joanna Trzepiecińska (Mącka), Ewa Makomaska (Lemięcka), Tomasz Drabek (Grzegorz), Szymon Kuśmider (Cabiński), Piotr Bajtlik (Mącki Senior), Adrian Brząkała (Mącki Junior), Wojciech Czerwiński / Adam Biedrzycki (Kapciuchowski), Izabella Bukowska-Chądzyńska (Żorżeta), Paulina Janczak (Józia), Monika Kaleńska (Rózia), Adrianna Dorociak / Milena Kanabus (Fruzia) i Przemysław Pawlicki (Król Murzyński).

Premiera na Dużej Scenie Teatru Polskiego - 25 października o godz. 19. Kolejne przedstawienia - 26-28 października br.

 



Źródło: PAP, niezalezna.ple

#Żołnierz królowej Madagaskaru #Krzysztof Jasiński #Teatr Polski

redakcja