Wernisaż rozpoczął się prelekcją prof. Jana Żaryna pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”. Był to swoisty wstęp do informacji oraz zdjęć, które zgromadzono na wystawie. Wykład profesora dotyczył politycznego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego i przybliżył słuchaczom jego niezwykła finezję dyplomatyczną w kluczowym momencie kształtowania się niepodległej Rzeczypospolitej. Wśród gości wydarzenia byli m.in. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, przedstawiciele Kancelarii Premiera, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Polacy z Ukrainy i Włoch.
Przedstawiona w Domu Polonii ekspozycja składa się z siedemnastu plansz, na których znajdziemy zdjęcia oraz opisy fragmentów życia wybitnego kompozytora. Ignacy Jan Paderewski został ukazany nie tylko jako muzyk i orędownik polskiej sprawy, ale również jako wielki filantrop, zręczny dyplomata i zasłużony mąż stanu. Zgromadzone na wystawie fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Bohater wystawy, jak nikt inny, działał na rzecz Polski za granicą. Niewątpliwy szacunek, jakim darzyli go politycy i dyplomaci z całego świata był tego wyrazem. Dotarcie z przekazem do osób nieznających języka polskiego jest kluczowym celem wystawy, dlatego ekspozycja została przygotowana także w języku angielskim.
Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Ekspozycja, w lipcu oraz sierpniu, będzie podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, we wrześniu planowane jest jej pokazanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kolejne seminaria odbędą się 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą prof. Marian Marek Drozdowski oraz Pan Marek Dyżewski. Projekt zostanie zakończony recitalem fortepianowym, który odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie.
Celem projektu „Paderewski w Służbie Niepodległej” jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.