Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmianie uległa planowana powierzchnia muzeum, a co za tym idzie - jego koszt i termin oddania do użytku.
Wobec zwiększenia planowanej powierzchni budynku muzeum z 24 do ok. 44,7 tys. m kw. niezbędne jest wydłużenie terminu budowy z 2019 r. do 2020 r. Poprzednią wielkość powierzchni obiektu wyznaczono bez żadnych podstaw projektowych i architektonicznych. W związku z tym muszą się także zwiększyć koszty inwestycji z 310 do 659 mln zł.
Muzeum to wielka inwestycja za ponad pół miliarda złotych. To nasze sztandarowe muzeum, które nie zostało zbudowane nie tylko przez ostatnich dwanaście lat, ale przez lat kilkadziesiąt
- mówi wicepremier Piotr Gliński.
Gmach muzeum zostanie wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej. Zajmie główne miejsce na terenie Cytadeli w zespole muzealnym obok Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.
Muzeum Historii Polski to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie polityki pamięci i polityki historycznej. Ma prezentować zagadnienia kluczowe dla państwowości i historii Polski w perspektywie długookresowej. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych. Muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii.
Muzeum Historii Polski będzie jedną z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji kultury w Polsce. Dołączy do coraz liczniejszego grona nowoczesnych placówek muzealnych cieszących się dużą renomą w kraju i zagranicą.