Za nami kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. - Ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda, zamykając w sobotę tegoroczną odsłonę akcji. Inicjatywa jak zwykle cieszyła się zainteresowaniem w kraju, jak i wśród Polonii rozsianej po całym świecie. Wersy "Przedwiośnia" dotarły w tym roku również na... Antarktydę!
Jak podkreślił prezydent, "chcielibyśmy, aby to czytanie <
Przeżywamy wielką radość z tego, że ta wspaniała akcja Narodowego Czytania rozprzestrzenia się i przyciąga do czytania książek
- zaznaczył Duda.
Podczas tegorocznej edycji w 2955 miejscach na całym świecie czytano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jak powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, "Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie, na której w akcję włączyli się polarnicy z Polskiej stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego".
WIDEO:
W odpowiednim czasie, jak co roku, ogłosimy możliwość wskazywania tych tytułów, które są dla państwa interesujące i które chcielibyście, żeby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku
- poinformował prezydent.
Otwierając Narodowe Czytanie w sobotę rano Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano "sumieniem polskiej literatury", a w "Przedwiośniu" pisarz "nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 roku, wracającej na mapę polityczną Europy, odradzającej się Rzeczpospolitej, jakie tu są poglądy, jak one się ze sobą ścierają, ale także walki o obronę granic - to wszystko przeżywając niezwykle skupił właśnie w tej wspaniałej powieści" - mówił Andrzej Duda.
Prezydent powiedział, że w "Przedwiośniu" wspaniale pokazane jest "dążenie do Polski i polskości". Zdaniem prezydenta, wśród pytań, jakie stawiają sobie bohaterowie "Przedwiośnia", najważniejsze brzmi: "Jaka Polska?".
Z "Przedwiośnia" wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei
- powiedział Andrzej Duda.
W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w rekordowej liczbie miejsc - było ich ponad 2950. Jak mówiła pierwsza dama, otwierajac akcję, "nie tylko liczba miejsc robi wrażenie, ale też kreatywność organizatorów. <Przedwiośnie"
Jak powiedziała Agata-Kornhauser Duda, Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie, gdzie w akcję włączyli się polarnicy z Polskiej stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
? #NarodoweCzytanie #Przedwiośnie trwa, bądź niebawem się zacznie, na całym świecie, w blisko 3000 miejsc - nawet na Antarktydzie!
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 8 września 2018
A tak to wygląda dziś w Polsce, w szczególnym roku stulecia odzyskania przez RP niepodległości.#PL100 #DumniZPolski pic.twitter.com/argXnZZyZw
Narodowe Czytanie miało miejsce w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz w aż 142 teatrach. Odbywało się na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie ale też w domowym zaciszu.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.