Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Cóż to był za koncert! Gwiazdy uczciły 100-lecie ZAiKS-u

Ponad 250 artystów na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, wspaniali goście i poruszająca podróż przez dzieje polskiej muzyki. Tak upłynęły setne urodziny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Retransmisję z gali wyemitują TVP Kultura i telewizyjna Dwójka.

fot. zaiks.org./mat.pras.
fot. zaiks.org./mat.pras.

Ach, cóż to był za koncert! Urodzinowy koncert 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS upłynęła pod znakiem znakomitych gości i wybitnych laureatów uhonorowanych Nagrodami 100-lecia ZAiKS-u, a przede wszystkim wspaniałej muzyki. Dzięki staraniom ponad 250 artystów zaproszeni do Teatru Wielkiego-Opery Narodowej goście mogli wysłuchać dwugodzinnego koncertu, który zabrał audytorium we wzruszającą podróż po muzycznych dziejach naszej ojczyzny. Fakt, że setne urodziny organizacji wpisały się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, nadał imprezie dodatkowego znaczenia, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda:

Odzyskanie przed wiekiem niepodległości przez Rzeczpospolitą przyniosło nam, Polakom, suwerenność w wymiarze państwowym, a  jednocześnie było wielkim przełomem w życiu całej naszej wspólnoty i wszystkich składających się na nią kręgów i środowisk społecznych. Artyści, którzy zawsze – wraz z mężami stanu i wodzami – podążali w awangardzie polskiego pochodu dziejowego, odzyskali wówczas pełnię swobód: wolność słowa i możliwość niczym nieskrępowanej ekspresji twórczej

- napisał prezydent w liście odczytanym na gali przez prezesa Polskiego Radia RDC Tadeusza Deszkiewicza.

Podczas gali wybrzmiały fragmenty blisko siedemdziesięciu dzieł napisanych przez ponad stu polskich twórców: od okresu przedwojnia, poprzez szalone czasy bigbeatu i buntowniczy rock z lat 80-tych, aż po współczesny jazz i muzykę filmową. W repertuarze nie mogło zabraknąć również pieśni Fryderyka Chopina, które zabrzmiały w interpretacji wybitnego pianisty Włodka Pawlika. Oprócz niego, na scenie mogliśmy podziwiać występy m.in. Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego, Kayah, Leszka Możdżera, Maryli Rodowicz i Stanisława Soyki. Koncert zwieńczyło podniosłe, wpisujące się w czas Wielkiego Postu, wykonanie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego w wykonaniu śpiewaków operowych: Iwony Hossy, Małgorzaty Pańko i Jarosława Bręka wraz z chórem i orkiestrą pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. 

ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) z okazji swojego święta wręczył specjalne nagrody, które powędrowały do Krzysztofa Pendereckiego, Tomasza Stańki, Mirosława Bałki, Krzysztofa Zanussiego, Ryszarda Horowitza, Jacka Cygana, Janusza Gajosa, Agnieszki Duczmal, Leona Tarasewicza i Wiesława Myśliwskiego. Honorowymi członkami ZAiKS-u zostali Jean-Michel Jarre, Jan A.P. Kaczmarek, Adam Makowicz, Jerzy Maksymiuk, Emil Wesołowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Joanna Kulmowa, Janusz Majewski i Polski Pen Club. 

ZAiKS został powołany 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, wśród których znaleźli się Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski. Na czele ówczesnej organizacji stanął Stanisław Ossorya-Brochocki. Stowarzyszenie, które od stu lat zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce, powstało jako jedna z pierwszych tego typu organizacji na świecie.

Gala transmitowana była na żywo w TVP Rozrywka, na TVP VOD oraz na facebookowym profilu TVP Kultura. Retransmisję koncertu obejrzeć będzie można jeszcze w sobotę 24 marca o godz. 22.15 (TVP Kultura) oraz w niedzielę 25 marca o godz. 21.05 (TVP2).

 



Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

#Opera Narodowa #Teatr Wielki #100lecie #ZAiKS #gala

Magdalena Fijołek