Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk powiedziała, że więcej informacji o dokonywanym przez służby specjalne przeglądzie tzw. zbioru zastrzeżonego będzie znanych w przyszłym tygodniu. Na razie tylko Straż Graniczna wywiązała się z podjętego zobowiązania zakończenia 31 marca br. przeglądu tzw. zbioru zastrzeżonego. Prac nie ukończyły – jak głosi komunikat Instytutu – Agencja Wywiadu, ABW, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego.
Niezależnie od opóźnienia, zgodnie z przepisami ustawy o IPN, pełne ujawnienie tzw. zetki, czyli dokumentacji wytworzonej przez aparat bezpieczeństwa PRL i zachowanej w nim ze względu na aktualne bezpieczeństwo polskiego państwa, nastąpi 16 czerwca.
Straż Graniczna skierowała bardzo dużą liczbę funkcjonariuszy i bardzo sprawnie dokonała tego przeglądu
– powiedziała dyrektor Kruk.
Podkreśliła, że Straż Graniczna nie złożyła ani jednego wniosku do prezesa IPN o oznaczenie materiałów klauzulą tajności.
W przypadku pozostałych służb stopień zaawansowania prac jest bardzo różny, ale w związku z tym, że 31 marca był w piątek, to mamy już informację np. z Agencji Wywiadu, że zakończyła fizycznie przegląd, ale potrzebuje jeszcze kilku dodatkowych dni, żeby wykonać pewne czynności techniczne. Na tej podstawie sądzimy, że wkrótce będziemy mieli pełną informację z Agencji Wywiadu. Z pozostałych służb nie mamy oficjalnych informacji, ale sądzimy, że pod koniec przyszłego tygodnia będziemy w stanie już podać precyzyjną ilościową informację dotyczącą przejrzanego materiału
– dodała dyrektor Archiwum IPN.
Wyraziła też nadzieję, że służby specjalne zakończą przegląd w najbliższym czasie, tak by "prezes IPN miał czas na spokojną ocenę wniosków, które do Instytutu zostaną skierowane".
Zgodnie z ustawą o IPN to prezes Instytutu będzie podejmował ostateczną decyzję w sprawie utajnienia albo ujawnienia danej jednostki archiwalnej.
Archiwiści IPN dołożą wszelkich starań, by jeszcze pod koniec roku umieścić informacje o dokumentach z odtajnionego zbioru w inwentarzu archiwalnym IPN, który dostępny jest w internecie. Proces przenoszenia tajnych materiałów do zbioru jawnego wymaga wielu czynności archiwalnych, więc jest długotrwały.
Źródło: ipn.gov.pl,dzieje.pl
#ujawnienie #IPN #Zetka
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ