W czasie wizyty w pokoju zostaniecie przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymacie zadanie odbicia więźnia. Poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Nie musicie mieć żadnej wiedzy, zdobędziecie ją w trakcie gry - reklamuje najnowszy projekt edukacyjny Instytut Pamięci Narodowej. Pokój zagadek poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych zostanie otwarty w środę 15 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.
Gry zespołowe spod znaku "real life escape" oraz tzw. "escape rooms" cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a ich twórcy sięgają po różnorodne motywy przewodnie:
do tej pory w samej stolicy powstało ponad 100 takich pokojów. Wśród najczęściej wykorzystywanych motywów są zagadki kryminalne, historie osadzone w konwencji science-fiction lub horroru. Z myślą o dzieciach twórcy sięgają po motywy zapożyczone z popularnych bajek, a całe rodziny doskonale się bawią podczas gier, których fabuła toczy się na bezludnej wyspie lub dżungli
. Celem wspólnym tego typu gier jest rozwikłanie zagadki, która pozwala na "uwolnienie" drużyny z pokoju (tzw. "escape roomu"). Gra zwykle wymaga od uczestników analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz – przede wszystkim – działania zespołowego.
Na niecodzienny pomysł wpadł Instytut Pamięci Narodowej, który zaaranżował tzw. "pokój zagadek" wokół tematyki Żołnierzy Wyklętych: - Wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych zdobywa się, badając pomieszczenia Pokoju Zagadek i wykonując kolejne zadania.
Taka forma edukacji wykorzystuje metodę znaną z innych gier edukacyjnych IPN, czyli naukę przez zabawę - twierdzą organizatorzy.
W czasie wizyty w pokoju zostaniecie przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymacie zadanie odbicia więźnia. Podczas zabawy poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Nie musicie mieć żadnej wiedzy, zdobędziecie ją w trakcie gry
- możemy przeczytać na stronie IPN-u.
W naszym Pokoju Zagadek opowiadamy historię z początków Polski ludowej za pomocą 60 minutowej gry zespołowej typu „real life escape game”. Jest to kolejny pionierski projekt edukacyjny Instytutu, formuła „pokoju zagadek” nie była jeszcze używana do edukacji historycznej.
- zapewniają organizatorzy.
Naszym celem jest też pokazanie pewnych emocji. Opisany jest np. aparat terroru. Poprzez grę przekazujemy również trochę encyklopedycznej wiedzy, np. za co Żołnierze Wyklęci mogli być ścigani.
- opowiada współtwórca gry Karol Madaj z Biura Edukacji IPN.
Otwarcie Pokoju Zagadek odbędzie się już 15 lutego 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny (po wcześniejszej rezerwacji terminu).
Tak będzie wyglądać wejście do Pokoju Zagadek
(fot. ipn.gov.pl)
W pomieszczeniu nie mogło zabraknąć imitacji posterunku
(fot. ipn.gov.pl)
Kluczem do uwolnienia się z Pokoju Zagadek będzie skuteczne przeprowadzenie akcji odbicia więźnia
(fot. ipn.gov.pl)
Dzięki dbałości o każdy detal uczestnicy gry będą mogli poczuć klimat Polski ludowej
(fot. ipn.gov.pl)
Graczom w osiągnięciu celu pomogą przygotowane przez autorów projektu wskazówki
Źródło: ipn.gov.pl,radioszczecin.pl,niezalezna.pl
#Żołnierze Wyklęci #Pokój Zagadek #IPN
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ