Marszałek skierował do uczestników list, w którym przekazał serdeczne podziękowania inicjatorom wystawy oraz przedstawicielom Muzeum Dulag 121 za przygotowanie w Sejmie ekspozycji dokumentującej pomoc warszawiakom w 1944 r.

Prezentowana w Sejmie wystawa składa się z 20 plansz, które przedstawiają kolejne etapy wypędzenia ludności cywilnej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. W projekcie wykorzystano fotografie, skany dokumentów, mapy i wykresy. Mottem wystawy jest cytat z „Raportu z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta: (…) i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden, on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania.

Od 6 sierpnia do końca października 1944 r. z Warszawy wypędzonych zostało od 390 do 650 tys. mieszkańców. Wiele organizacji, w tym Rada Główna Opiekuńcza, Armia Krajowa, Polski i Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaangażowanych było w tym czasie w pomoc dla wygnanych Warszawiaków. Wsparcie organizowane było we wszystkich miejscach, do których trafiali wypędzeni – w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie.
25 września 2015 r. Sejm VII kadencji ustanowił dzień 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd mieszkańcom stolicy: tym, którzy wspierając walczących powstańców, złożyli ofiarę życia, oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego zostali wypędzeni z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim Polakom, którzy udzielili wypędzonej ludności powstańczej Warszawy wsparcia i pomocy.
Reklama
– czytamy w przyjętej uchwale.