Podwodną czapkę niewidkę tworzą naukowcy z USA. W głębinach morskich "niewidzialność" oznacza niesłyszalność.
Obserwacja obiektów w głębinach morskich odbywa się zwykle przy pomocy sonaru, Urządzenie to wysyła sygnał, który odbija się od obiektu i powraca do źródła. W ten sposób sonaro trzymuje informacje o cechach obiektu. Niewidoczność oznacza więc zbudowanie materiału, który tak zakrzywi fale dźwiękowe, że okryty nim obiekt nie będzie ich odbijał, ani pochłaniał przez co stanie się dla sonaru niewidoczny.
Teoretyczne podstawy takiego zjawiska powstały kilka lat temu, a teraz udało się naukowcom z Uniwersytetu Illinois stworzyć pomyślnie działający prototyp. Zbudowano go z metamateriału, którego własności związane są nie tylko z jego strukturą cząsteczkową, ale i budową makroskopową. Płytka składa się z 16 koncentrycznych pierścieni o strukturze dobranej tak, by w odpowiedni sposób zmieniać prędkość rozchodzenia się fali dźwiękowej.
Zbudowana w ten sposób akustyczna "czapka niewidka" może skutecznie działać w przypadku ultradźwięków o częstotliwości od 40 do 80 kHz, naukowcy zapewniają jednak, że teoretycznie możliwe jest rozszerzenie zakresu jej działania do pasma o szerokości dziesiątków MHz.
Źródło:
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.