10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Targów książki nie będzie?

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki.

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona - organizator Międzynarodowych Targów Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu. Organizatorzy obu imprez spotkają się w sądzie.

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK). W tym roku Ars Polona zdecydowała się zawiesić organizowanie swojej imprezy, zaś w piśmie z 15 kwietnia zapowiada skierowanie do sądu sprawy o nieuczciwą konkurencję przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki.

- Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji.(...) Konkurenci, stosując ceny niższe od kosztów wytworzenia, korzystając z zaplecza finansowego firmy Murator EXPO, zdołali przyciągnąć część wystawców, dotychczas uczestniczących w naszych targach. Działaniu temu wyraźnie sprzyja obecne kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki, które nie bacząc na wieloletnią współpracę, umożliwiło organizację konkurencyjnej imprezy, mając świadomość, że głównym jej celem jest wypchnięcie z rynku Ars Polony. (...) Skutkiem tego jest ujemny wynik finansowy poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Książki i strata, jaką przyniosły one naszej firmie - napisał prezes Ars Polony Grzegorz Guzowski w oficjalnym komunikacie.

Ars Polona wystąpiła na drogę sądową przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki, domagając się zakazania im czynów nieuczciwej konkurencji.

W piśmie skierowanym do mediów w środę organizator Warszawskich Targów Książki - firma Murator Expo - odnosi się do zarzutów przedstawionych przez Ars Polonę.

- Podłożem koncepcji powołania spółki Warszawskie Targi Książki, w której 60 proc. udziałów mają wydawcy, a 40 proc. - Murator Expo, było niezadowolenie wydawców z jakości i asortymentu usług oferowanych w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Formuła tych targów dawno już uznana została za anachroniczną, bazującą na doświadczeniu i modelu targów z czasów PRL-u. Organizator pozostawał bierny nie zmieniając nic w jej koncepcji, nie inicjując nowych przedsięwzięć okołotargowych. Efektem była spadająca w ostatnich latach liczba wystawców krajowych i przede wszystkim zagranicznych. Upadek Międzynarodowych Targów Książki był tylko kwestią czasu, tym bardziej, że organizator skłócony był już z dużą częścią środowiska. Stąd idea powołania spółki, w której przedstawiciele wydawców mają większość udziałów. (...) W efekcie powstała impreza, której pierwsza edycja, po zaledwie trzymiesięcznych przygotowaniach miała znacznie bogatszy program merytoryczny, promocję, liczniejszy udział autorów i wystawców, wreszcie, co dziś szczególnie ważne - promocję. - pisze prezes Murator Expo Jacek Oryl.


II Warszawskie Targi Książki odbędą się w tym roku w dniach 12-15 maja w PKiN.

 



Źródło: