Jeszcze do niedawna Wielka Brytania próbowała przekonać świat, że to właśnie jej naukowcy rozpracowali kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, która pozwalała w bezpieczny sposób przekazywać kluczowe informacje strategiczne i taktyczne.
Prawda jest jednak taka, że mimo niezaprzeczalnie dużych zasług brytyjskich naukowców z Bletchley Park, to właśnie polski zespół szyfrantów przyczynił się najbardziej do złamania kodu Enigmy. Maszyna skonstruowana w latach 20. XX wieku służyła początkowo utajnianiu korespondencji handlowej, ale szybko zaczęto wykorzystywać ją w niemieckich siłach zbrojnych. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki jeszcze na kilka lat przed wojną, a dokładnie pod koniec grudnia 1932 r., odkryli, jak rozszyfrowywać raporty z niej wysyłane. Polacy osiągnęli sukces dzięki zastosowaniu metody matematycznej zamiast lingwistycznej.
Na ten pomysł wpadł ppłk Maksymilian Ciężki z Biura Szyfrów. Informacje te zostały wysłane Brytyjczykom dosłownie w przededniu II wojny światowej. Jednak po rozpoczęciu działań wojennych i klęsce kampanii wrześniowej nasi genialni matematycy „utknęli” we Francji i zostali pozbawieni możliwości dalszej pracy nad rozpracowywaniem Enigmy. Inwazja wojsk niemieckich zablokowała możliwość przetransportowania szyfrantów do Wielkiej Brytanii. Pozwolenia nie udzielił także gen. Sikorski, utożsamiający ich z obozem sanacji, którego był przeciwnikiem.
Marian Rejewski
Henryk Zygalski
Jerzy Różycki
Wielka Brytania przez lata przekonywała Europę, że to brytyjski zespół – a w szczególności Alan Turing – pokonał ostatecznie Enigmę. Nie wspominano przy tym o dostarczeniu przez Polskę kopii Enigmy wyprodukowanej przez warszawską Wytwórnię Radiotechniczną AVA. Kilka takich połączonych ze sobą maszyn tworzyło tzw. bombę kryptologiczną, przeznaczoną do automatycznego łamania niemieckiego szyfru.
W 2000 r. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: dzieje.pl
#Polacy #szyfru #złamanie #enigma
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ak