Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dziś ogólnopolska akcja „Zapal światło wolności”

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele uroczystości i imprez w całym kraju, by uczcić ofiary stanu wojennego, a także przypomnieć cenę, jaką zapłacili Polacy za decyzję podporządkowanej

mat.pras.
mat.pras.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele uroczystości i imprez w całym kraju, by uczcić ofiary stanu wojennego, a także przypomnieć cenę, jaką zapłacili Polacy za decyzję podporządkowanej Moskwie ekipy Wojciecha Jaruzelskiego. Poniżej prezentujemy najciekawsze propozycje ogólnopolskich obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które będą się odbywać dziś i w ciągu kilku najbliższych dni. Zachęcamy do uczestnictwa w nich. Namawiamy także do włączenia się w akcję „Zapal światło wolności” - dziś o godz. 19.30.

Dziś warto przyłączyć się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”. O godz. o 19.30 - by upamiętnić tych, którzy z powodu represji w czasie „grudniowej nocy” nie doczekali wolnej Polski - wystarczy zapalić świecę w oknie. W akcji można wziąć udział także zapalając świeczkę wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Dziś wiele ważnych budynków i obiektów w kraju – jak Stadion Narodowy, katowicki Spodek, gdański Pomnik Poległych Stoczniowców, czy Tauron Arena i Teatr Bagatela w Krakowie – zaprezentują iluminacje i specjalne napisy, upamiętniające obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

IPN przygotował też drukowaną jednodniówkę (można ją także pobrać w formacie pdf ze strony pamiec.pl), przypominającą, czym był stan wojenny i reprinty pocztówek drukowanych w podziemiu w czasie stanu wojennego. IPN przygotował również informacje dla szkół oraz tysiące naklejek i ulotki ze światłem wolności.

Warszawa

W Przystanku Historia - Marszałkowska 21/25 w Warszawie - można obejrzeć instalację „Wolne Słowo” Małgorzaty Grabowskiej-Kozery. Nawiązuje ona do drukarni podziemnych. Zobaczymy „podążające” w stronę nieba ulotki rozrzucone nad ruchliwą ulicą. W tym samym miejscu – przy ul. Marszałkowskiej można odwiedzić mieszkanie opozycjonisty – wskrzeszoną podziemną drukarnię i czytelnię „bibuły” zarazem. Tu trwają już także warsztaty dla młodzieży, która sama może stworzyć na powielaczu „nielegalną” ulotkę. 15 grudnia – nawet w towarzystwie świadka historii, drukarza, który takie wydawnictwa przed laty przygotowywał.

Dziś ulicami stolicy będzie jeździł zabytkowy Ikarus, w którym odbędą się żywe lekcji historii. Pojazdem poruszającym się szlakiem miejsc związanych ze stanem wojennym można podróżować w godz. 10.00–18.00. A w tym autobusie – posłuchać piosenek z tamtych lat i prelekcji historyków.
Również dziś (13 grudnia o 17.30) zapraszamy na promocję książki dr Grzegorza Majchrzaka z Biura Badań Historycznych IPN „Tajemnice stanu wojennego” (Przystanek Historia w Warszawie).

W Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie została otwarta wystawa „Fenomen Solidarności”, zaś na Placu Piłsudskiego można oglądać wystawę „586 dni stanu wojennego”, która m.in. upamiętnia dramaty ofiar i pokazuje sprzeciw Polaków wobec rządów ekipy Jaruzelskiego.

21 grudnia zapraszamy natomiast do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej na koncert „U-rodziny Barda” – impreza odbędzie się w rocznicę urodzin Przemysława Gintrowskiego.

Katowice

13 i 14 grudnia w Katowicach odbędzie się konferencja naukowa „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne”. Poznamy m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. ścieżek zdrowia oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania. Specjaliści opowiedzą o prawnych przeszkodach podczas ścigania zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, podadzą kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”. Jednym z prelegentów będzie prokurator Andrzej Pozorski – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

17 grudnia o godzinie 17.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się koncert, w którym wystąpią Ania Rusowicz, Mesajah, Sebastian Riedel i Cree, Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Tadeusz Polkowki. Koncert stanowić będzie ważną część obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tragicznych wydarzeń na kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku. Pierwsza część koncertu, trwająca ok. 45 minut w bezpośredni sposób ma nawiązać do tamtych wydarzeń. Zostanie ona zarejestrowana i wyemitowana w TVP. Podczas tej części koncertu zaprezentowane zostaną utwory różnych autorów, w większości pochodzące z lat 80., bezpośrednio nawiązujące do wydarzeń okresu „karnawału Solidarności” oraz stanu wojennego i kolejnych lat. Artystom towarzyszyć będą specjalnie zrealizowane filmowe wizualizacje i animacje podkreślające przekaz tekstów. W drugiej części koncertu soliści wraz z zespołami zaprezentują swój własny repertuar, od reggae, poprzez rock, aż do utworów hip-hopowych.
 
Gdańsk

Dziś o godz. 18.30 zostanie odsłonięty Pomnik Ofiar Stanu Wojennego. Stanie w Parku im. M. Konopnickiej (Wały Jagiellońskie)- w miejscu śmierci Antoniego Browarczyka, ucznia zakładów elektromechanicznych, członka duszpasterstwa dominikańskiego, śmiertelnie postrzelonego podczas protestów pod siedzibą KW PZPR po pacyfikacji strajku w Stoczni Gdańskiej. Pomnik przedstawia sylwetkę leżącego młodego mężczyzny, przykrytego flagą „Solidarności”. Współorganizatorem uroczystości jest IPN.

Dziś o godz. 20.00 odbędzie się koncert muzyczny zespołów: "Izrael", "Bielizna", "Kryzys", "Fabryka" (Sala BHP w Gdańsku, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6).
Na terenach postoczniowych w pobliżu Sali BHP odbędzie się również pokaz grup rekonstrukcyjnych.

13 grudnia odbędzie się również na prezentacja wystawy Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego w Gdańsku (Targ Rakowy w Gdańsku) oraz 586 dni stanu wojennego (Plac Solidarności). Wystawy będą dostępne do 5 stycznia 2017 r.

Rzeszów

Oddział IPN w Rzeszowie ogłosił VI edycję konkursu pt. „Stan wojenny w Polsce – Stan wojenny w mojej rodzinnej miejscowości” dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Liczymy, że dzięki niemu powstaną interesujące prezentacje multimedialne.

Poznań

Poznański oddział IPN 16 grudnia zaprasza młodzież do udziału w grze miejskiej – „Nielegalny eter. Radio »Solidarność«”.  Uczestnicy poznają miejsca związane z działalnością tej podziemnej radiostacji. Będzie okazja do zapoznania się z fragmentami audycji Radia „Solidarność” Regionu Wielkopolska.

Łódź

Trwa akcja edukacyjna Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi „Śladami wolnego słowa w Łodzi – od Józefa Piłsudskiego do ojca Stefana Miecznikowskiego”. Organizatorzy proponują wycieczkę edukacyjną z wykorzystaniem smartfonów. Trasa prowadzi przez miejsca związane z walką o wolność wypowiedzi od czasów carskiego samodzierżawia, przez okres okupacji niemieckiej, aż do czasów PRL.

Dla grup szkolnych 13 grudnia przygotowano też spotkanie i warsztaty edukacyjne w Muzeum Książki Artystycznej Jadwigi i Pawła Tryznów w Łodzi. Będą mogły przejść trasę „Śladami wolnego słowa” z audioprzewodnikiem, zobaczyć pokaz sitodruku oraz maszyn drukarskich ze zbiorów Muzeum.
 
Więcej informacji o obchodach rocznicy stanu wojennego można znaleźć na stronie ipn.gov.pl oraz na stronach 11 oddziałów Instytutu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Jaruzelski #obchody #IPN #stan wojenny

MJ,Anna Krajkowska