Podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu wicepremier Piotr Gliński wraz z wiceprezydentem Łodzi Wojciechem Rosickim i wiceministrem rozwoju Tadeuszem Kościńsk
Podczas zgromadzenia w Paryżu przemawiał również wiceprezydent Łodzi, Wojciech Rosicki.Polska leży w sercu Europy. Od ponad 1000 lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na chrześcijańskich i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych. Polska leży między Wschodem a Zachodem. Polska poznała tragedię okupacji i dwóch wielkich wojen w XX wieku, doświadczyła boleśnie totalitaryzmu. To właśnie w Polsce narodziła się „Solidarność”, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie.
Przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem. Przemiany, które trwają od 27 lat są wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata. Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie.
Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata, Dowiodła tego wielokrotnie. Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm. Podejmowaliśmy wielkie wyzwania i realizowaliśmy je z powodzeniem. Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.
Polska podołała wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo, profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury organizowana w tym roku we Wrocławiu.
Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych.
Szanowni Państwo! Jestem przekonany, że nadszedł czas, w którym Polska, a wraz nią Europa Środkowa jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. Chcemy pokazać Europie i światu, że jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty.
Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury. Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest „City: Re:Invented”
Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w swoim przemówieniu nakreślił koncepcję całego wydarzenia.Współczesna historia mojego Miasta zaczęła się w XIX w, gdy handel z Imperium Rosyjskim stał się impulsem do jego dynamicznego rozwoju. To wtedy Łódź osiągnęła tempo wzrostu porównywalne tylko z Chicago, ponieważ w ciągu 100 lat liczba ludności Łodzi wzrosła z 800 osób na początku XIX wieku do 500.000 na początku XX wieku. Łódź wyrosła z ciężkiej pracy ludzi kilku kultur i religii, z marzeń ambitnych tych, którzy niczym baron Haussmann w Paryżu postanowili przebudować i stworzyć miasto od nowa. Dzięki tym działaniom, na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej.
Jednakże w wyniku dwóch tragicznych Wojen Światowych cześć naszego dziedzictwa, także tego najważniejszego przechowywanego w sercach ludzi została stracona. Okres komunizmu dla secesyjnych kamienic i pałaców oznaczał czas pogardy i zapomnienia. Upadek przestarzałego przemysłu włókienniczego na początku lat 90, gdy Polska przechodziła transformacje w kierunku gospodarki wolnorynkowej pozostawił nasze miasto z wysokim bezrobociem i olbrzymimi, niszczejącymi kompleksami pofabrycznymi.
W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania. Odpowiedzią na te wyzwania okazała się idea rewitalizacji, obejmującej zarówno aspekty budowlane i gospodarcze, ale przede wszystkim kwestie społeczne i kulturowe. Dzięki nim Łódź staje się miejscem w którym przyjemnie się mieszka, dobrze pracuje i w ciekawy sposób spędza czas wolny. […]
- mówił podczas swojego wystąpienia wiceminister rozwoju Tadeusz Kosiński.Podstawowe znaczenie dla organizacji Wystawy w Łodzi mają procesy rewitalizacyjne zachodzące w tym mieście. Wystawa EXPO będzie ich ukoronowaniem. Rewitalizacja obszarów miejskich to temat istotny i naglący dla całego świata. Łódź położona jest w centrum Polski i jest najlepiej skomunikowanym miastem, pod kątem drogowym, kolejowym i lotniczym. Taka lokalizacja umożliwi gościom dogodny dojazd do terenu EXPO. W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji transportowych. Wkrótce otwarty zostanie podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Do czasu EXPO połączony zostanie tunelem z drugim dworcem w mieście. Inwestycja ta ma duże i symboliczne znaczenie dla centralnej Polski. Usprawni system komunikacyjny w całym kraju i aglomeracji łódzkiej.
EXPO w Łodzi niesie w sobie metaforę kilku alegorycznych mostów. Po pierwsze metaforę mostu, który łączy historię z teraźniejszością, bo rewitalizacja to nadawanie nowego życia. Po drugie mostu, który dotyka istoty urbanistyki i oznacza połączenie miasta z ich mieszkańcami. Znoszenie barier, swobodna wymiana handlowa i ideowa przenikają całą historię światowych wystaw. […]
Chcemy powrócić do idei organizacji EXPO w centrum miasta. Dzięki temu cały teren wystawy po jej zakończeniu zostanie wkomponowany w miejską przestrzeń, a budynki planowane na EXPO zostaną przekształcone w obiekty mieszkalne, biurowe lub usługowe
- mówił wicepremier Gliński.Powód, dla których wybraliśmy Łódź były dziś prezentowane bardzo szeroko. Ten świetny pomysł z rewitalizacja bardzo pasuje do Lodzi i jest temu miastu bardzo potrzebny.