Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Giełdowy Respect Index w nowym składzie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przygotowuje dziesiątą, jubileuszową edycję wskaźnika Respect Index.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przygotowuje dziesiątą, jubileuszową edycję wskaźnika Respect Index. Mają się tam znaleźć spółki zarządzane zgodnie z wysokimi standardami CSR, które dodatkowo charakteryzują się atrakcyjnością inwestycyjną.

Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek społecznie odpowiedzialnych SRI (Socially Responsible Investing). Projekt został zainicjowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 r. – wtedy po raz pierwszy ogłoszono skład Indeksu. W bieżącym roku GPW zaprosiła spółki warszawskiego parkietu do wypełnienia ankiety. Celem jest wyłonienie nowego składu indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie Respect Index. Kto się zakwalifikuje do tego prestiżowego grona? Rozstrzygnięcia zapadną w pierwszej połowie grudnia br.

CSR sprzyja wynikom
Władze warszawskiej giełdy wraz z firmą doradczą Deloitte przygotowały analizę pt. „Decyzje inwestycyjne a społeczna odpowiedzialność firm”, która stanowi podsumowanie badania przeprowadzonego w 2016 r. wśród uczestników rynku. W pierwszym jego etapie zostały wskazane spółki o najwyższej płynności, czyli te, które są uczestnikami indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80. W kolejnym etapie 140 spółek zostało ocenianych przez GPW oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych pod kątem jakości raportowania, relacji inwestorskich i przestrzegania zasad ładu korporacyjnego (corporate governance).

Spółki, które przeszły pozytywnie oba pierwsze etapy, zostały zaproszone do wypełnienia ankiety. Do uczestnictwa w Indeksie zostaną zakwalifikowane te z nich, które po przeprowadzeniu audytu uzyskają wymaganą liczbę punktów.

Dodatkowo, w toku przygotowań do publikacji tegorocznej edycji projektu, przeprowadzono wśród uczestników rynku kapitałowego, tj. wśród domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, firm doradczych oraz banków powierniczych i innych, badanie na temat wpływu czynników ESG (Environmetal, Social and Governance) na proces podejmowania decyzji inwestycyjnych. Podobnie jak w poprzednich latach, większość ankietowanych dostrzegła korelację pomiędzy odpowiedzialnym podejściem do prowadzenia biznesu a wynikami finansowymi przedsiębiorstwa i w konsekwencji – zainteresowaniem inwestorów.

Inwestorzy doceniają CSR
Na rynkach wysoko rozwiniętych grono inwestorów, którzy dostrzegają wpływ działań z zakresu odpowiedzialności biznesu (Corporate Responsibility) na ograniczenie ryzyka biznesowego, jest stałe – utrzymuje się na poziomie przekraczającym 60 proc. respondentów. Jednak w zestawieniu będącym pochodną tegorocznych badań i w porównaniu do poprzedniej edycji firma Deloitte odnotowała tu wzrost aż o 33 proc.

„Blisko połowa uczestników rynku kapitałowego uwzględnia zagadnienia z obszaru ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i to jest nastawienie coraz częściej spotykane w Polsce” – wskazuje Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao.

Tegoroczna edycja badania wskazała ponadto, że większość respondentów docenia wagę zewnętrznej, przeprowadzanej przez audytora, weryfikacji firm ubiegających się o wejście w skład Respect Indeksu. Co może w największym stopniu wzmacniać atrakcyjność spółek wśród osób profesjonalnie związanych z giełdą, takich jak domy maklerskie czy fundusze inwestycyjne? Okazuje się, że coraz ważniejsze są tu bieżąca analizę aspektów ESG w spółkach należących do Indeksu oraz cykliczne publikowanie przez nie informacji odzwierciedlających ich zaangażowanie w ESG.

„Indeks spółek odpowiedzialnych społecznie to narzędzie wzmacniania zaufania w biznesie. W opinii międzynarodowych ekspertów spółki tworzące ten wskaźnik są zarządzane w sposób odpowiedzialny, transparentny i zrównoważony. Potwierdzają to również wyniki naszych badań prowadzonych wśród analityków rynku kapitałowego i menedżerów” – podkreśla prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rośnie znaczenie CSR
Badanie poprzedzające kolejne edycje Respect Index są tak prowadzone, by wymagania stawiane spółkom ubiegającym się o przyjęcie do wskaźnika były z roku na rok stopniowo podnoszone. Ponadto w coraz większym stopniu uwzględniają one tendencje charakterystyczne dla dojrzałych rynków kapitałowych. W tym roku już po raz 10. GPW, razem ze Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych i Deloitte, przystąpiła do badania spółek giełdowych w celu wytypowania podmiotów zasługu-jących na dołączenie do prestiżowego składu Respect Index.

„Cieszą nas wyniki rozpoznawalności tej inicjatywy wśród profesjonalistów branżowych. Z naszych badań wynika, że Respect Index jest znany wszystkim ankie-towanym respondentom. Wysoki poziom znajomości projektu wśród uczestników rynku kapitałowego świadczy nie tylko o dobrej komunikacji, ale również o rosnącej roli czynników ESG jako kryterium analizy atrakcyjności spółek giełdowych” – wskazuje Irena Pichola, partner Deloitte, lider zespołu Sustainability Consulting Central Europe.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#CSR #GPW

Artur Zabielski