18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie przedstawili światu naukowemu swoje odkrycie – nowy pierwiastek promieniotwórczy. Na cześć Polski, która została przez zaborców wykreślona z map Europy, nazwali ów pierwiastek polonem. Mieli nadzieję, że dzięki takiemu nagłośnieniu imienia Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej, świat zwróci uwagę na Ojczyznę Marii.
Maria Curie, pracując nad minerałami zawierających uran, dowiodła, że emisja ich promieniowania jest znaczne silniejsza, niż wynikałoby to z zawartości w nich samego uranu. To doprowadziło ją do wniosku, że minerały muszą zawierać domieszkę nowego, nieznanego pierwiastka. Jej mąż Piotr, zachęcony atrakcyjnością podjętego przez Marię tematu oraz wynikami jej pierwszych eksperymentów, porzucił swe badania nad magnetyzmem i rozpoczął pracę z żoną. Razem opracowali metodę wskaźników promieniotwórczych i określili zdolność promieniowania nowego pierwiastka.
W lipcu 1898 r. opublikowali wyniki swych badań,
donosząc o istnieniu polonu (symbol Po, liczba atomowa 84). Z kolei w grudniu tego samego roku wspólnie z Gustawem Bémontem odkryli kolejny promieniotwórczy pierwiastek chemiczny – rad (symbol Ra, liczba atomowa 88).
W roku 1903 Maria i Pierre Curie za swoje odkrycie otrzymali wspólnie z Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki.
Źródło: niezalezna.pl
#promieniotwórczość #Nobel #Curie #Maria #polon
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ