Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dzień kobiet – święto starsze niż myślisz

Dzień kobiet, wykorzystywany w PRL-u do celów propagandowych, to święto o wiele starsze, obchodzone jeszcze w czasach cesarstwa rzymskiego.

Gabor Palla; freeimages.com/license
Gabor Palla; freeimages.com/license
Dzień kobiet, wykorzystywany w PRL-u do celów propagandowych, to święto o wiele starsze, obchodzone jeszcze w czasach cesarstwa rzymskiego.

Przypadało ono 1 marca i zwało się Matronaliami, gdyż było to święto wszystkich matron, czyli kobiet zamężnych. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami. Mężatki szły w pochodzie do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, gdzie składały w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Wyprawiane też były uczty specjalnie dla pań.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, ustanowiony w 1910 roku na konferencji w Kopenhadze, ma swój początek w ruchach robotniczych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie na początku XX wieku
. To właśnie wtedy rozpoczęły się masowe strajki, głównie w wielkich fabrykach włókienniczych, gdzie pracowały przeważnie same kobiety. Ich sytuacja była niezwykle trudna – głodowe stawki, praca ponad siły, nierzadko przez 12 godzin dziennie, strach o dzieci pozostawione w domu. Dodatkowym bodźcem do walki o poprawę warunków ekonomicznych były częste wypadki w pracy. W pożarach fabryk ginęły setki kobiet i dziewczynek.  

8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Marsze i strajki wybuchały regularnie także w Europie.

Polska była jednym z pierwszych państw, w której wszyscy obywatele zostali zrównani wobec prawa. Po odzyskaniu niepodległości kobiety uzyskały pełne prawa wyborcze, zarówno czynne jak i bierne. Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7). Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. W roku 1928, gdy Wielka Brytania przyznała kobietom prawo głosu, w polskim parlamencie zasiadało już 8 posłanek i 4 panie senator.

W II Rzeczypospolitej kobiety obchodziły swoje święto od 1924 roku.

 



Źródło: niezalezna.pl