10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Mistrzowie pastelu

Tylko do niedzieli 31 stycznia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć 250 najpiękniejszych pasteli z kolekcji tej placówki.

mat. pras. / niezalezna.pl
mat. pras. / niezalezna.pl
Tylko do niedzieli 31 stycznia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć 250 najpiękniejszych pasteli z kolekcji tej placówki. Prace, z uwagi na ich delikatność i wrażliwość na uszkodzenia, nie są wypożyczane, ani też na co dzień eksponowane.

Wśród pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie pasteli znajdują się m.in. prace Louisa François Marteau i Anny Rajeckiej – przykłady ze „złotego wieku” tej techniki artystycznej, przypadającego na czasy stanisławowskie. Są dzieła mistrzów polskich, m.in. Aleksandra Orłowskiego, Władysława Ślewińskiego, Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Poznańskiem, Stanisława Ignacego Witkiewicza i zagranicznych, m.in. Ernsta Dietricha, Élisabeth Louise Vigée-Le Brun, Jeana-François Milleta czy Pierra Puvis de Chavannesa.

Dziś można je jeszcze podziwiać na wystawie czasowej „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie”. Warto ją odwiedzić, bo okazja do ponownego obejrzenia tych pasteli w tak bogatym zestawieniu z pewnością nie pojawi się szybko. Nie szybko będziemy też mogli zobaczyć „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego, pokazywany w Polsce pierwszy raz od czasów dwudziestolecia międzywojennego. Cykl powstał w 1907 r. i jest jedyną pastelową „inwentaryzacją” skarbów krakowskiej katedry.

W ostatnią sobotę i niedzielę stycznia w MNW odbędzie się specjalny finisaż ekspozycji. O godzinach 15.00, 16.00 i 17.00 odbędą się oprowadzania po wystawie z jej autorami (zbiórka przed wejściem na wystawę, obowiązuje bilet wstępu na wystawę).

30 stycznia o godz. 14.00 wykład „Salon odrzuconych, czyli czego nie pokazaliśmy na wystawie” wygłoszą: Anna Grochala i dr Joanna Sikorska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).

31 stycznia o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie „Mistrzowie pastelu”, które może być świetnym wstępem do zwiedzania ekspozycji; pracownicy MNW przybliżą zmieniające się sposoby użycia pastelu, motywy i tematy typowe dla tej techniki oraz sylwetki najwybitniejszych pastelistów. (Kino MUZ, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).

O godz, 14.00 wykład „Pastelowe marzenia, pastelowe krainy” zaprezentuje Marcin Romeyko-Hurko; będzie m.in. o konotacjach „pastelowości” w rozmaitych tekstach kultury wysokiej i popularnej od XIX wieku po współczesność: w literaturze, muzyce, modzie, marketingu oraz ikonosferze życia codziennego.

(Kino MUZ, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).
 

 



Źródło: niezalezna.pl

Filip Rdesiński