Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Mały krok ku reprywatyzacji

Powołany został Parlamentarny Zespół ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych (PZUSW).

Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Powołany został Parlamentarny Zespół ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych (PZUSW). W jego skład weszło 22 przedstawicieli czterech klubów parlamentarnych (PiS, PO, Kukiz15 i Nowoczesna), reprezentujących zarówno Sejm, jak i Senat.

Według inicjatora powstania Zespołu, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (PTZ), głównym zadaniem PZUSW będzie edukacja i oddziaływanie na parlamentarzystów w celu budowania klimatu sprzyjającego uchwaleniu w przyszłości ustawy reprywatyzacyjnej.

- Uważamy, że ostateczne zerwanie z niechlubnym dziedzictwem komunizmu jest niezbędne. Warunkiem tego jest rozliczenie doznanych krzywd i ustawowe przeprowadzenie zadośćuczynienia za doznane starty poszkodowanym osobom. Takie działanie umożliwi odbudowę społeczeństwa obywatelskiego, szanującego prawo, niewykluczającego żadnej ze stron – mówi Marcin Schirmer, prezes PTZ. - Dlatego pragniemy włączyć się w działania rządu. Oczekujemy od przedstawicieli administracji państwowej rozpoczęcie rozmów z naszym środowiskiem. Liczymy na nawiązanie rzeczowego dialogu, prowadzącego do wypracowania kompromisowego stanowiska w tym zakresie – dodaje Schirmer. Poinformował on media o nawiązaniu współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, z której przedstawicielami PTZ odbyło do tej pory kilka spotkań.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie powstało w 1990 r. jako reprezentacja spadkobierców właścicieli majątków ziemskich, bezprawnie znacjonalizowanych bez odszkodowania przez komunistyczne władze po II wojnie światowej. Podstawowym celem stowarzyszenia jest doprowadzenie do reprywatyzacji w Polsce lub uzyskanie godziwego zadośćuczynienia za utracone mienie. Pomimo usilnych starań ustawy takiej nie udało się dotąd skutecznie przeprowadzić.  

 



Źródło: niezalezna.pl

MP