Rekomendujemy wprowadzenie powszechnego podatku od sprzedaży detalicznej, o jednolitej, niskiej stawce. Podatek powinien być pomniejszony o CIT/PIT zapłacony w danym okresie rozliczeniowym. Podmioty płacące podatki CIT/PIT nie powinny być dyskryminowane przez państwo polskie - powiedział na konferencji prasowej poświęconej podatkowi od handlu Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Według ZPP ustawa w tej sprawie powinna być przyjęta na czas określony - do 31 grudnia 2016 r. W tym czasie powinna zostać przygotowana nowa ustawa (co obecnie jest prawnie niemożliwe), w korelacji z całym systemem podatkowym.
- W naszym przekonaniu zmiana powinna polegać na likwidacji CIT w ogóle i zastąpieniu go podatkiem przychodowym, nie tylko w handlu, ale w ogóle we wszystkich innych sektorach gospodarki. Tylko to jest w stanie zrealizować główne cele ustawy: wyegzekwowanie płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny oraz poprawę konkurencyjności polskich firm - powiedział na konferencji Jakub Bińkowski, analityk ZPP.
ZPP ostrzegało przede wszystkim przed błędem zbyt wysokiej stawki. Według ZPP każdy podatek progresywny uruchomi przemysł unikania opodatkowania, który skłoni firmy do tzw. optymalizacji. Niektóre firmy już istnieją w strukturze organizacyjnej, która to umożliwia. Inne takie struktury stworzą. Podobna optymalizacja rozpocznie się w przypadku uzależniania podatku od powierzchni handlowej.
Zdaniem Związku sektor handlowy nie jest jedynym, który nie płaci CIT.
„Tego podatku nie płacą wszyscy, a właściwie płaci go, kto chce. Firmy międzynarodowe mają jednak wielokrotnie większe możliwości unikania tego podatku i jest to nieuczciwa konkurencja w stosunku do firm polskich, szczególnie z sektora MSP. O ile utrzymywanie tego podatku w latach 90. ub. wieku być może miało jeszcze jakiś sens (strategia „zainwestujcie u nas, u nas można nie płacić podatków”), to dwie dekady później - już nie ma. Komisja Europejska straty Polski z tytułu wyprowadzana zysków za granicę związanego z tym podatkiem szacuje na 46 mld zł. Najwyższy czas z tym skończyć i wprowadzić sprawiedliwy, powszechny podatek przychodowy” – uważa w komunikacie ZPP.
Źródło: niezalezna.pl
MP