Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Zmiany nabierają tempa. Wstrzymano przetargi na sprzedaż i dzierżawę gruntów

Oddziały terenowe Agencji Nieruchomości Rolnych wstrzymały przeprowadzanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę gruntów z zasobów ANR – komunikat takiej treści został przekazany do mediów.

Patrick Hajzler/SXC
Patrick Hajzler/SXC

Oddziały terenowe Agencji Nieruchomości Rolnych wstrzymały przeprowadzanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę gruntów z zasobów ANR – komunikat takiej treści został przekazany do mediów. – Decyzja dotyczy nieruchomości na terenie całego kraju – przekazano nam z kolei w biurze prasowym agencji.

ANR nie będzie na razie przeprowadzała przetargów na sprzedaż i dzierżawę gruntów. Taką decyzję podjęto w piątek.

Komunikat Agencji Nieruchomości Rolnych wydany został godzinę temu i jest to na razie jedyna informacja podana do mediów. Gdy będziemy mieć wypracowane następne kroki, poinformujemy o tym opinię publiczną. Decyzja dotyczy nieruchomości na terenie całego kraju

– usłyszeliśmy w biurze prasowym ANR.

Agencja Nieruchomości Rolnych jest instytucją powierniczą, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności i innych praw rzeczowych w stosunku do mienia państwowego w rolnictwie. Zarządza ona m.in. gruntami, które przed laty należały do państwowych gospodarstw rolnych.

Ogromne zagrożenie dla rolników, zwłaszcza we wschodniej części Unii Europejskiej, stanowi wykup gospodarstw przez instytucje finansowe w celach niezwiązanych z rolnictwem – ostrzegają autorzy raportu zaprezentowanego w Parlamencie Europejskim. Problem dotyczy też Polski – informowaliśmy niedawno.

Wprawdzie polskie przepisy dają Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu ziemi rolnej, zwłaszcza w wypadku powierzchni powyżej 300 ha, ale to pozorne zabezpieczenie, prawa tego nie stosuje się bowiem do ziemi, która jest własnością spółki lub firmy. Dlatego aby zabezpieczyć się przed spekulacyjnym zakupem ziemi rolnej, trzeba pilnie znowelizować blokowaną do niedawna w sejmowej podkomisji odpowiednią ustawę.

 



Źródło: niezalezna.pl

pb