Unia Europejska, wdrażając pakiet klimatyczny, nie rozwiązuje globalnych problemów związanych z emisją dwutlenku węgla. Powoduje jedynie ucieczkę przemysłu z Europy do państw, w których można emitować CO2 bez ograniczeń - pisze "Gazeta Polska Codziennie". – Skutkiem tego będzie obniżenie konkurencyjności unijnej gospodarki, w tym polskiej – uważają eksperci.
- Polska będzie płaciła najwyższą cenę za ambitne cele UE w zakresie emisji dwutlenku węgla, ponieważ emituje go o połowę więcej, niż wynosi unijna średnia – twierdzi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
Wszystko przez to, że podstawowym paliwem służącym do produkcji energii jest u nas węgiel, a większość elektrowni węglowych w naszym kraju jest przestarzała. Choć eksperci – także na łamach „Codziennej” – od dawna przestrzegają, że bez budowy nowych bloków energetycznych lub modernizacji starych wkrótce może nam zabraknąć prądu, rząd Donalda Tuska niewiele zrobił, aby zadbać o energetyczne bezpieczeństwo Polski.
Praktycznie do dziś nie ma dalekowzrocznej strategii rozwoju sektora ani decyzji, na jakim paliwie powinien on być oparty.
Premier od lat mówi o siłowni atomowej, o odnawialnych źródłach energii i o gazie z łupków, ale na słowach się kończy. Jednocześnie zaniedbano górnictwo, generujące ogromne straty, m.in. przez nadmierną biurokrację i nieefektywną gospodarkę spółek węglowych. Koszty ponosi także skarb państwa, który poprzez emerytury górnicze wspiera branżę kwotą 5–6 mld zł rocznie.
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Michałowski