Międzynarodowy koncern Wolters Kluwers wprowadził nową „funkcję" programu informacji prawnej LEX, z którego korzystają praktycznie wszystkie prokuratury, sądy czy kancelarie prawne w Polsce. Polega na łatwiejszym wyszukiwaniu uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania przez prezydenta na urząd sędziego SN. To niewątpliwie ułatwia działania prawników, którzy kwestionują status niektórych sędziów z nominacją KRS po 2018 r., a tym samym podważają wydawane przez nich orzeczenia.
Lex to największy i najbardziej znany system informacji prawnej w Polsce. Jest wydawany przez koncern Wolters Kluwers Polska, który stanowi część międzynarodowego koncernu z siedzibą w Holandii.
Obecnie z oprogramowania korzysta ponad 400 tys. użytkowników online: prawników, sędziów, księgowych czy samorządowców. Jak chwali się jego właściciel Wolters Kluwers Polska, korzysta z niego 100 proc. prokuratur, 95 proc. sądów, 75 proc. samorządów, 78 proc, największych kancelarii.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
18 grudnia Wolters Kluwers Polska wprowadził w Lexie zmiany. Przytaczamy treść komunikatu, który pojawia się po zalogowaniu w programie:
Ogólne zmiany w LEX-ie: znajdź uchwały KRS w sprawie wniosków o powołanie na urząd sędziego – ułatwienie osobom korzystającym z LEX-a, wyszukiwania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa o powołanie przez Prezydenta na urząd sędziego Sądu Najwyższego (SN). W widoku orzeczeń SN, przy oznaczeniu składu orzekającego, został dodany link, prowadzący do okna z listą uchwał KRS. Listę można przeszukiwać, wpisując w pole tekstowe nazwisko sędziego.
O to jak może być wykorzystywana innowacja w Lexie, zapytaliśmy praktyka.
Lex jest współcześnie jednym z podstawowych narzędzi pracy prawnika-praktyka. Z tej elektronicznej bazy informacji prawnej na co dzień korzystają praktycy, niezależnie od tego, po której stronie stołu sędziowskiego zasiadają – sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie prawni. Jego zadaniem jest ułatwiać pracę prawników, choćby poprzez łatwiejsze wyszukiwanie danych. Uruchomienie funkcji wyszukiwania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania przez prezydenta na urząd sędziego SN pokazuje, że jest zapotrzebowanie wśród prawników na te informacje. Wynika to z pogłębiającego się kryzysu praworządności. Proceder skutecznego wyłączania w konkretnych postępowaniach sędziów powołanych po 2018 r. czy kuriozalnych sytuacji, gdzie np. sąd rejonowy kontestuje orzeczenie SN wyłącznie powołując się na datę powołania na sędziego Sądu Najwyższego, staje się coraz bardziej masowy. To wszystko powoduje nie tylko chaos, ale przede wszystkim coraz częściej pozwala skutecznie uniknąć sprawcom - często poważnych przestępstw - odpowiedzialności karnej, a pokrzywdzonym poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa. To wszystko w imię walki politycznej, której ofiarami stają się zwykli obywatele, którzy nie mogą liczyć na proces, który będzie przeprowadzony bez zbędnej zwłoki, w sposób niezależny i bezstronny.
Za treści dostępne w systemie LEX odpowiada zespół redakcyjny liczący kilkadziesiąt osób z wykształceniem prawniczym, a także niezależna Rada Naukowa LEX. Harmonogram rozwoju nowych funkcjonalności jest planowany z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. W 2024 roku wprowadziliśmy szereg usprawnień, w tym nowe narzędzia ułatwiające wyszukiwanie orzeczeń i pracę z ich treścią.
Funkcjonalność „Znajdź wnioski KRS o powołanie sędziów” udostępniona użytkownikom LEX-a w grudniu 2024 r. dostępna jest przy składach sędziowskich orzeczeń Sądu Najwyższego od 1 stycznia 2013 r. Funkcja nie zestawia uchwał KRS o powołanie na urząd sędziego z konkretnymi sędziami, a jedynie ułatwia wyszukanie w programie tych uchwał. Pozwala ona za pomocą kliknięcia w link przejść do listy wszystkich uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie wniosków o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego we wszystkich sądach w Polsce. Lista ta może być przeszukana tekstowo.
Zarówno uchwały KRS jak i możliwość ich przeszukiwania istniały w LEX-ie od lat. Zbieżność daty udostępnienia tej funkcjonalności użytkownikom oraz daty przyjęcia przez Radę Ministrów „Uchwały w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa" jest całkowicie przypadkowa. Wdrożenie LEX nr 32.0.8, które miało miejsce 18 grudnia 2024 r., było częścią szerszego pakietu zmian zawierającego nowe funkcjonalności, które zostały przygotowane przez nasz zespół informatyczny na długo przed tą datą.