Dodatek dla sierot zupełnych to wciąż mało znane świadczenie pieniężne. Przyznawane jest osobom uprawnionym do renty rodzinnej, które straciły oboje rodziców. Pomaga przede wszystkim w pokryciu rosnących kosztów utrzymania i edukacji.
Od 1 marca 2024 r. wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł miesięcznie. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji, co oznacza, że powinna być dostosowana do zmieniających się kosztów życia. Czy tak jest w rzeczywistości? Przy obecnych, gwałtownie rosnących cenach, nie jest to wystarczająca suma, ale mimo wszystko lepiej z niej skorzystać, jeśli spełnia się wymagane kryteria.
O ten dodatek mogą się ubiegać osoby, które pobierają rentę rodzinną i nie posiadają obojga rodziców. Także te, w których przypadku matka zmarła, a ojciec był nieznany. Co ważne: nie ma żadnego limitu wieku osoby zainteresowanej.
Do dowolnego oddziału Zakładu Usług Społecznych powinniśmy skompletować:
Zebrane dokumenty można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym czasie po spełnieniu warunków niezbędnych do przyznania dodatku.
Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez szefa ZUS-u. Po przeanalizowaniu wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego decyzję zostaje podjęta w terminie 30 dni.
Przy załatwianiu formalności można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, np. telefonicznie (22 560 16 00) lub mailowo: [email protected]. Na stronie Zakładu działa także czat, na którym dostępni są konsultanci.