Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Zatrzymanie prof. Pogonowskiego. Jest reakcja NBP! „To naruszenie niezależności banku centralnego”

- Zgodnie z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego Komisja śledcza ds. Pegasusa nie funkcjonuje legalnie. Zarząd Narodowego Banku Polskiego wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu ponownego naruszenia zasad demokratycznego państwa prawa i niezależności banku centralnego. - wskazało kierownictwo NBP w wydanym oświadczeniu odnosząc się do zatrzymania członka zarządu banku Piotra Pogonowskiego.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński
Prezes NBP, prof. Adam Glapiński
NBP - NBP

Doprowadzenie prof. Pogonowskiego na przesłuchanie przed nielegalną komisją Sroki 

„W dniu dzisiejszym Pan prof. Piotr Pogonowski, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, został zatrzymany i doprowadzony przed Komisję Śledczą do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.”

– napisał zarząd Narodowego Banku Polskiego w opublikowanym w poniedziałek stanowisku.

"Głębokie zaniepokojenie"

Zarząd NBP powołał się na treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 września 2024 r., sygn. U 4/24, który ma „moc powszechnie obowiązującą i ostateczną w świetle art. 190 ust. 1 Konstytucji RP”. Zgodnie z tym wyrokiem – czytamy w stanowisku zarządu – „powyższa Komisja nie funkcjonuje legalnie”.

„Zarząd Narodowego Banku Polskiego wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu ponownego naruszenia zasad demokratycznego państwa prawa i niezależności banku centralnego” – czytamy w poniedziałkowym stanowisku.

Były szef ABW Piotr Pogonowski został w poniedziałek zatrzymany w celu doprowadzenia go na posiedzenie komisji ds. Pegasusa. W pierwszej połowie października br., gdy Pogonowski po raz trzeci nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające prace komisji za niekonstytucyjne, komisja śledcza po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych, stwierdziła, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka, z czym zgodził się Sąd Okręgowy w Warszawie.

Piotr Pogonowski pełnił funkcję szefa ABW od 2016 do 2020 roku. Obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu. W przeszłości był również dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS w 2011 roku.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość stosowania tego oprogramowania, ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". W uchwale stwierdzono też m.in., że ze względu na uchwały sejmowe dotyczące wyboru sędziów TK, które zostały podjęte z rażącym naruszeniem prawa - Mariusz Muszyński, Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

Od czasu podjęcia tej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NBP #bezprawie Tuska

mm