- Trybunał Kontytucyjny uregulował już tę kwestię i to zamyka temat Trybunału Stanu. W świetle obowiązujących przepisów prezesa NBP nie można postawić przed TS na mocy starej ustawy o TS, a tym samym nie można zawiesić - powiedziała pierwsza wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley.
Marta Kightley, pierwsza wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, została zapytana przez Business Insider Polska, czy pojawi się na przesłuchaniu przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK), która zajmuje się wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Glapińskiego.
"Mamy dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK) z stycznia i sierpnia tego roku i one ewidentnie wskazują, że działania tej komisji są nielegalne. Styczniowe orzeczenie wskazuje, że ustawa o Trybunale Stanu (TS) jest niezgodna z konstytucją. To jest zgodne z linią, którą od lat w kontekście prezesa NBP prezentuje Europejski Bank Centralny (EBC) w raportach o konwergencji"
"Mamy jasne wsparcie Europejskiego Banku Centralnego, które zostało wyrażone w liście prezes Christine Lagarde. EBC wyraźnie mówi, że gdyby doszło do zawieszenia prezesa NBP w następstwie postawienia go przed TS, to decyzję taką rozumianą jako zamach na niezależność NBP i przez to również Rady Ogólnej EBC, której prezes NBP jest członkiem, można zaskarżyć do TSUE"
"W świetle obowiązujących przepisów prezesa NBP nie można postawić przed TS na mocy starej ustawy o TS, a tym samym nie można zawiesić. Orzeczenia TK są powszechnie obowiązujące. Taka jest litera prawa. Temat prac komisji i Trybunału Stanu jest dla nas zamknięty"
Pod koniec maja br. marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) wstępny wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, podpisany przez grupę 191 posłów rządzącej koalicji.
We wniosku zarzucono Glapińskiemu "naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021", prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP.
W sierpniu Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącym zbadania konstytucyjności przepisów ustawy o Trybunale Stanu w zakresie, jaki dotyczy prezesa NBP.
TK orzekł niezgodność z art. 227 konstytucji art. 8, 9d i 9g ustawy o Trybunale Stanu. Jak podano, wspomniane przepisy naruszają niezależność prezesa NBP. Wydane zabezpieczenie jednoznacznie wyklucza możliwość postawienia prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.