Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Największa zagraniczna inwestycja w Polsce - pod znakiem zapytania? Rząd Tuska zwleka z notyfikacją

Po przejęciu władzy przez koalicję pod wodzą Donalda Tuska, wiele kluczowych dla Polski inwestycji stanęło pod znakiem zapytanie. Teraz, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w zawieszeniu znalazła się wielomiliardowa inwestycja komputerowego giganta - firmy Intel - która planuje utworzyć zakład pod Wrocławiem. Okazuje się, że nowa władza nie spieszy się z notyfikacją dot. pomocy publicznej do Unii Europejskiej.

Premier Morawiecki i prezes Intela Pat Gelsinger
Premier Morawiecki i prezes Intela Pat Gelsinger
Kancelaria Premiera - gov.pl

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje dzisiaj, że inwestycja Intela nie rozpocznie się - jak pierwotnie planowano - w pierwszym kwartale 2024 r. Okazuje się bowiem, że rząd Donalda Tuska nie spieszy się ze skierowaniem do UE wniosku o zgodę na udzielenie pomocy publicznej firmie Intel. "DGP" wskazuje, że rząd chce nakłonić Intel do zwiększonych nakładów na naukę.

Największa inwestycja w Polsce

W czerwcu 2023 r. Intel zadeklarował zainwestowanie w Polsce ponad 4,6 mld USD i zatrudnienie 2000 osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. Miałby to być najnowocześniejszy zakład produkcyjny w naszym regionie Europy i zarazem największa w historii Polski inwestycja zagraniczna.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej".

- To największa inwestycja greenfield w Polsce. Mogę powiedzieć, że wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca – powiedział premier.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.

Sprawa braku wniosku o notyfikację pomocy publicznej, o której pisze "DGP" doczekała sie już licznych komentarzy.

- Rząd Tuska majstruje przy gigantycznej inwestycji Intela w Polsce. Przypominam, że Intel równolegle buduje nawet większy zakład w Niemczech. Ciekawe czy nasi zachodni sąsiedzi mają chrapkę na przejęcie tez polskiej części inwestycji...

- komentuje poseł PiS, Sebastian Kaleta.

- Niesamowite. Polska miała być częścią hubu półprzewodnikowego w Europie.....rząd Tuska właśnie to rozmontowuje - pisze dziennikarka Hanna Shen.

 



Źródło: niezalezna.pl, "DGP"

#Intel

dm