Ponad 100 lat temu prawnik i antykwariusz, Jamesa Curle, wykopał na terenie dawnego rzymskiego obozu Trimontium, ponad 100 fragmentów metalowych płytek. Przez dziesięciolecia naukowcy uważali, że to rzymski pancerz osłaniający klatkę piersiową. Ale kiedy Narodowe Muzeum Szkockie zrekonstruowało artefakt, okazało się była to naramiennik wysokiego rangą legionisty. Na świecie istnieją tylko trzy takie okazy.
Rzymskie legiony przybyły do Szkocji około 71 roku n.e., dążąc do zakończenia podboju Brytanii. Trimontium, którego nazwa pochodzi od trzech wzgórz otaczających obóz, zbudowano w strategicznym miejscu. Mieszkało w nim ok. 2000 legionistów i obywateli rzymskich. W latach 79–184 n.e., był to największy fort po wybudowaniu Muru Hadriana.
National Museums Scotland w Edynburgu napisało w oświadczeniu, że ponad 100 fragmentów z 1800-letniej mosiężnej rzymskiej osłony zaprojektowanej w celu ochrony ramienia wysokiego rangą rzymskiego żołnierza, zostało teraz zrekonstruowanych. Organizacja podkreśliła, że artefakt jest „jedynym nienaruszonym przykładem tego rodzaju”. Dr Fraser Hunter, główny kurator prehistorii i rzymskiej archeologii w NMS, że „naramiennik jest absolutnie niesamowity”. Badacz powiedział, że ozdobne zachodzące na siebie mosiężne paski lśniły jak złoto na ramieniu wojownika, być może oznaczały jego wysoką rangę. Ukończenie tej historycznej układanki zajęło konserwatorce Bethan Bryan, około trzech tygodni. Cały proces był żmudny i czasem wydawało jej się, że niektóre fragmenty nie będą mogły trafić na właściwe miejsce.