W ostatniej chwili francuska minister kultury Rima Abdul-Malak zawiesiła rozbiórkę budynku Pavillon des Sources, znajdującego się w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej, który był częścią paryskiego laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Miało tu powstać Centrum Rozwoju Chemii (prowadzące badania naukowe nad rakiem). Minister ogłosiła jednakże, że prace zostają „wstrzymane, w oczekiwaniu na znalezienie alternatywnych rozwiązań”.
Budynek, zaprojektowany przez Henri-Paula Nénota w 1914 roku, był częścią laboratorium wykorzystywanego przez Marię Skłodowską-Curie do pionierskich prac nad radioaktywnością. W marcu Urząd Miasta Paryża zatwierdził plany jego zburzenia, planowano także wyciąć drzewa zasadzone przez noblistkę. Decyzja ta wywołała oburzenie społeczeństwa oraz wielu stowarzyszeń i organizacji – uznano to za zniewagę wielkiej uczonej, dwukrotnej laureatki nagrody Nobla. Petycję o ochronę byłego laboratorium jako miejsca dziedzictwa kulturowego podpisało ponad 1000 francuskich autorytetów. Eksperci jednak ostrzegają, że mimo zawieszenia rozbiórki budynek nie będzie chroniony, dopóki nie zostanie wpisany na listę dziedzictwa. Stéphane Bern, francuski dziennikarz i znany obrońca dziedzictwa kulturalnego, nazywany z tego powodu „Mister Heritage”, rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Emmanuelem Macronem.
Co ciekawe, wielu naukowców, w tym prawnuk Curie, Marc Joliot, poparło projekt budowy nowego centrum badawczego, które ma być najnowocześniejsze w Europie. „Pawilon musi zostać zburzony” – powiedział Radio France Info Joliot, który jest dyrektorem ds. badań w dziedzinie obrazów biomedycznych w Komisji Energii Atomowej, dodając, że „to tylko dom o powierzchni 100 m2, który jest w dodatku niedostępny dla zwiedzających z powodu napromieniowania ścian”. „Nikt nawet nie może się nawet do niego zbliżyć. Czy chcemy chronić radioaktywny, bezużyteczny budynek czy leczyć ludzi cierpiących na raka?” – wtórował mu Raphael Rodriguez, badacz z Curie Institute.
Maria Skłodowska-Curie wykorzystywała pawilon do przechowywania i przygotowywania materiału radioaktywnego do swoich eksperymentów w leczeniu raka. Prace te prawdopodobnie kosztowało ją życie.