Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

To może być przyczyna bólu głowy. Problem tkwi w… szyi

Częste dolegliwości bólowe głowy, takie jak migreny czy bóle napięciowe, mogą mieć swoje korzenie w problemach z mięśniami szyi - informują badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm. Zdaniem naukowców, skuteczne terapie skierowane na te właśnie mięśnie mogą okazać się pomocne w łagodzeniu pierwotnych bólów głowy.

Gorączka i złe samopoczucie.
Gorączka i złe samopoczucie.
Andrea Piacquadio - pexels.com
  • Przyczyny pierwotnych bólów głowy, takich jak bóle napięciowe i migreny, nie są w pełni poznane.
  • Naukowcy z Uniwersytetu w Ulm odkryli, że stany zapalne w mięśniach szyi mogą odgrywać rolę w powstawaniu tych bólów.
  • Badacze przeprowadzili badanie, w którym wykorzystali rezonans magnetyczny (MRI) do zbadania mięśni szyi osób z bólami napięciowymi, migrenami i osób zdrowych.
  • Okazało się, że osoby z bólami głowy miały wyższe wskaźniki stanów zapalnych w mięśniach szyi niż osoby zdrowe.
  • Zmiany zapalne były szczególnie widoczne u osób z bólami napięciowymi i migrenami.
  • Wyniki badania sugerują, że terapie ukierunkowane na mięśnie szyi mogą być skuteczne w leczeniu pierwotnych bólów głowy.

Przyczyna bólu głowy

Przyczyny występowania pierwotnych bólów głowy, takich jak bóle napięciowe i migreny, pozostają słabo poznane - podkreślają naukowcy. Nowe ustalenia pochodzące z badania przeprowadzonego przez zespół z Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm, przedstawione na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America, rzucają nowe światło na ten problem.

Badania obrazowe dostarczają pierwszych obiektywnych dowodów na częste zaangażowanie mięśni szyi w powstawanie pierwotnych bólów głowy, takich jak ból szyi podczas migreny czy ból napięciowy głowy. 

– wskazuje dr Nico Sollmann.

Badacze wykorzystali zdolność do ilościowego pomiaru subtelnych stanów zapalnych w mięśniach, co pozwoliło im lepiej zrozumieć związek między tymi mięśniami a bólami głowy.

Napięciowe bóle głowy

W USA bóle napięciowe głowy dotykają aż dwie na trzy dorosłe osoby, często związane z uczuciem ucisku i łagodnym do umiarkowanego bólu po obu stronach głowy. Z kolei migreny charakteryzują się silnym, pulsującym bólem, najczęściej z jednej strony głowy, czasem z obu, ale w asymetryczny sposób. Badanie podkreśla, że migreny mogą także towarzyszyć mdłościom, osłabieniu i nadwrażliwości na światło.

W trakcie badania, korzystając z rezonansu magnetycznego (MRI), naukowcy przyjrzeli się mięśniom szyi 16 ochotników z bólami napięciowymi, 12 z jednoczesnymi bólami napięciowymi i migrenami oraz 22 osobom zdrowym. Największe zmiany wskazujące na stany zapalne w mięśniach zaobserwowano u osób, które cierpiały na oba rodzaje bólu.

Badacze odkryli również, że zapalenia towarzyszyły bólom szyi, co dodatkowo podkreśla istotną rolę mięśni szyi w patofizjologii pierwotnych bólów głowy.

Wyniki te sugerują, iż terapie skierowane na mięśnie szyi mogą nie tylko przynieść ulgę w bólu szyi, ale także w bólach głowy.

– mówi Dr Nico Sollmann, autor badania.

Posumowanie:

Badania naukowe potwierdzają, że stany zapalne w mięśniach szyi mogą być przyczyną pierwotnych bólów głowy.

Nowe terapie, które będą ukierunkowane na mięśnie szyi, mogą być skuteczne w leczeniu tych bólów.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#ból głowy

MaŁu