Biodegradowalny plastik, mimo że uważany jest za bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne tworzywa sztuczne, okazuje się szkodliwy dla ryb, informują badacze z University of Otago. Eksperymenty przeprowadzone przez nowozelandzki zespół wykazały, że chociaż biodegradowalne tworzywa nie mają tak destrukcyjnego wpływu jak konwencjonalne plastiki na bazie ropy naftowej, to również negatywnie wpływają na zachowanie ryb.
Typowe tworzywa sztuczne zaburzają metabolizm ryb i ograniczają ich zdolność do ucieczki przed zagrożeniem, jednak ekologiczne tworzywa wpływają na spowolnienie zwierząt, zwłaszcza podczas sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu.
Biodegradowalne plastiki, choć uważane za lepsze dla środowiska, mogą nadal generować negatywne konsekwencje dla zwierząt, w tym ryb, prowadząc do zmniejszenia liczebności populacji i zakłóceń w zdolności ucieczki.
Natomiast dr Bridie Allan, współautor badania, podkreśla istotę lepszego zrozumienia działania biodegradowalnych tworzyw. Wskazuje również na potrzebę stworzenia odpowiednich regulacji, ponieważ biodegradowalne tworzywa to stosunkowo nowa kategoria, różniąca się metodami produkcji i używanymi materiałami w porównaniu do tradycyjnych plastików, które są produkowane od dekad.
Podsumowanie:
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy sugerują, że kontrola nad surowcami i procesami produkcji biodegradowalnych tworzyw jest kluczowa dla minimalizacji ich negatywnego wpływu na środowisko wodne i organizmy żywe, takie jak ryby. Działania te są niezbędne dla zachowania równowagi między troską o środowisko a rozwijaniem innowacyjnych materiałów.
Biodegradowalne tworzywa to w zasadzie nowość, a ich produkcja różni się pod względem metod i użytych materiałów. Szkodliwe działanie biodegradowalnych tworzyw może prowadzić do spadku liczebności populacji ryb.