Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zidentyfikowano nowe markery otyłości. Polacy opracowali innowacyjną metodę diagnostyczną

Badacze z Polski wprowadzili nowatorskie markery diagnostyczne umożliwiające identyfikację tzw. wczesnej otyłości oraz jej powikłań. Innowacyjna metoda, oparta na analizie stężeń pierwiastków chemicznych w tkankach organizmu. Opracowana metoda może znacząco rozszerzyć naszą wiedzę na temat tej choroby oraz umożliwić wcześniejsze wykrywanie związanych z nią zmian.

Zidentyfikowano nowe markery otyłości. Polacy opracowali innowacyjną metodę diagnostyczną
Zidentyfikowano nowe markery otyłości. Polacy opracowali innowacyjną metodę diagnostyczną
Pixabay/pexels
  • Polacy badacze zidentyfikowali nowe markery otyłości, które mogą być wykorzystywane do wykrywania choroby we wczesnym stadium.
  • Markery te to pierwiastki śladowe: potas, żelazo, brom i rubid.
  • Najsilniejszą moc diagnostyczną ma rubid, którego stężenie jest istotnie wyższe u otyłych osób w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała.
  • Badanie zostało przeprowadzone na szczurach, ale autorzy uważają, że wyniki mogą być również stosowane do diagnostyki otyłości u ludzi.


Obecne metody diagnozowania wczesnych etapów otyłości, takie jak wskaźnik masy ciała (BMI), często nie są wystarczająco precyzyjne, ponieważ nie monitorują na bieżąco patologii na poziomie ogólnoustrojowym, tkankowym i komórkowym. Zespół badawczy postanowił skoncentrować się na analizie pierwiastków śladowych w tkankach organizmu, które pełnią kluczowe role w procesach związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Tymczasem innowacyjną metodę w tym zakresie zaproponował zespół dr hab. inż. Magdaleny Szczerbowskiej-Boruchowskiej z Katedry Fizyki Medycznej i Biofizyki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie, oraz dr hab. n. med. Agaty Ziomber-Lisiak z Katedry Patofizjologii UJ Collegium Medicum,

Badanie otyłości

Pierwiastki śladowe uczestniczą w wielu istotnych procesach tkankowych, od reakcji enzymatycznych po przewodnictwo impulsów elektrycznych. Otyłość, będąca procesem patologicznym, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanek, a pierwiastki śladowe odgrywają istotną rolę w tym kontekście.

Badaczki zdecydowały się na zastosowanie rentgenowskiej analizy fluorescencyjnej do monitorowania zmian pierwiastków śladowych w tkankach szczurów wraz z rozwojem otyłości. Ich celem było zidentyfikowanie nowych markerów wczesnego stadium otyłości. W wyniku analiz wybrano potas, żelazo, brom oraz rubid jako potencjalne chemiczne markery otyłości, a szczególnie rubid wykazał się największą mocą diagnostyczną.

Dr hab. Agata Ziomber-Lisiak zaznacza, że istniejące wskaźniki, takie jak BMI, mają swoje ograniczenia, a grupa osób otyłych, która jest „zdrowa metabolicznie”, może być niewłaściwie oceniana przez te standardowe mierniki. Nowa metoda opiera się na analizie ilości pierwiastków śladowych w tkankach, co pozwala na bardziej precyzyjne monitorowanie zmian metabolicznych związanych z otyłością.

Metoda ta ma swoje ograniczenia, np. nie stosuje się jej u dzieci (ze względu na inne proporcje ciała) oraz czasami może zafałszować skład ciała pacjenta, np. u osoby mocno zbudowanej, z dużą ilością tkanki mięśniowej, gdyż mięśnie dużo ważą. Poza tym BMI nie mówi nam nic o rozmieszczeniu tłuszczu w organizmie, a wiemy przecież, że najbardziej niebezpieczna dla zdrowia jest lokalizacja trzewna, czyli otyłość brzuszna

– wyjaśnia badaczka.

Znalezienie nowych metod identyfikacji osób narażonych na szczególne ryzyko związane z otyłością jest kluczowe. Wprowadzone przez nie nowe markery diagnostyczne mogą przyczynić się do szybszego i skuteczniejszego wykrywania otyłości oraz jej powikłań, co ma istotne znaczenie dla dalszych działań w obszarze profilaktyki i terapii tej choroby.

Podsumowanie:

Wczesne wykrycie otyłości jest ważne, ponieważ może pomóc w zapobieganiu powikłaniom, takim jak choroby serca, cukrzyca i nowotwory.

Dotychczas stosowane markery otyłości, takie jak wskaźnik BMI, nie są zawsze wiarygodne. Badanie polskich naukowców może prowadzić do opracowania nowych, bardziej skutecznych metod diagnostyki otyłości.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, sciencedirect.com, mdpi.com

#otyłość #nadwaga #chemiczne markery otyłości #prawidłowym funkcjonowaniem organizmu

MaŁu