Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Toksyczne związki w powietrzu? Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej

Najnowszy raport opracowany przez Air Quality Life Index (AQLI) ukazuje, że zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza toksyczne cząstki stałe, wywiera nierówny wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie. Chociaż problem ten wywiera negatywny wpływ w wielu regionach, to z najbardziej drastycznymi skutkami zanieczyszczeń powietrza musi się mierzyć głównie kilka krajów takich jak: Bangladesz, Indie, Pakistan, Chiny, Nigeria i Indonezja.

Toksyczne związki w powietrzu
Toksyczne związki w powietrzu
Marcin Jozwiak/pexels

Z treści raportu wynika, że spełnienie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących stężenia cząstek stałych w powietrzu mogłoby przedłużyć życie przeciętnego mieszkańca Ziemi nawet o 2,3 roku.

W 2021 roku, kiedy globalne zanieczyszczenie powietrza wyraźnie się zwiększyło, odnotowano również wzrost wskaźnika śmiertelności

– ostrzegają eksperci.

Ekologiczna katastrofa

W badaniach wykazano, że zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi globalnie jest kluczowym zewnętrznym czynnikiem wpływającym negatywnie na zdrowie ludzi i skracający ich życie. Wpływ ten można porównać do szkodliwości palenia tytoniu; jest ponad trzykrotnie większy niż spożycie alkoholu i pięciokrotnie większy niż wypadki komunikacyjne.

Jednak zanieczyszczenie powietrza nie dotyka światowej populacji równomiernie.

Globalne dysproporcje

Trzy czwarte wpływu zanieczyszczeń powietrza na długość życia ludzi na świecie jest skoncentrowane w 6 krajach: Bangladeszu, Indiach, Pakistanie, Chinach, Nigerii i Indonezji. W tych regionach ludzie tracą od 1 do ponad 6 lat życia z powodu toksycznego powietrza, które wdychają.

– tłumaczy Michael Greenstone z University of Chicago, współautor raportu..

Raport wykazuje, że to Azja i Afryka ponoszą największe konsekwencje zanieczyszczenia powietrza, a aż 92,7 lat życia straconych z powodu tego zjawiska przypada właśnie na te kontynenty.

Jednak tylko niewielki odsetek krajów w Azji (mniej niż 7%) oraz w Afryce (poniżej 4%) dostarcza swoim obywatelom informacji na temat jakości powietrza. Ponadto, jedynie 36% krajów azjatyckich i niecałe 4% afrykańskich posiada ustalone standardy jakości powietrza.

Walka o czyste powietrze

W badaniu zaznaczono również brak odpowiednich inwestycji w zwalczanie problemu zanieczyszczenia powietrza. Podczas gdy istnieją globalne programy walki z takimi chorobami jak AIDS, malaria czy gruźlica, które rocznie otrzymują 4 miliardy dolarów wsparcia, brakuje programów o podobnym zasięgu dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Afryka otrzymuje jedynie 300 tysięcy dolarów na ten cel jako filantropijną pomoc, podczas gdy Azja (poza Indiami i Chinami) otrzymuje 1,4 miliona dolarów.

Warto jednak zauważyć, że do Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady trafiają nawet 34 miliony dolarów na zwalczanie tego problemu.

Dostępne, rzetelne i łatwo dostępne dane dotyczące jakości powietrza są kluczowe dla zachowania czystego środowiska. Te informacje powinny być dostępne dla rządów i obywateli, by mogli podejmować lepsze decyzje w celu poprawy sytuacji. W związku z tym konieczne jest lepsze skierowanie funduszy i ich zwiększenie, aby wspólnie budować infrastrukturę, która obecnie pozostawia wiele do życzenia.

– Mówi dyrektor AQLI, Christa Hasenkopf.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, aqli.epic.uchicago.edu

#Toksyczne związki w powietrzu

MaŁu