Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ten roślinny filtr rozwiąże problem mikroplastiku?

Naukowcy z Instytutu BioProduktów Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli, że jeśli połączymy trociny z taninami – naturalnymi substancjami roślinnymi, można stworzyć niezwykle skuteczny filtr, który wyłapuje z wody mikroplastiki. Wykonany z drewnianych trocin filtr wyłapuje z wody niemal 100% cząsteczek mikroplastiku. Badacze, którzy opracowali wynalazek przekonują, że może się on sprawdzić zarówno w domach, jak i oczyszczalniach ścieków.

Ten roślinny filtr rozwiąże problem mikroplastiku?
Ten roślinny filtr rozwiąże problem mikroplastiku?
Lisa Fotios/pexels

Filtr zatrzyma mikroplastik

Mikroplastiki to mikroskopijne cząsteczki plastiku powstałe w wyniku rozkładu wszelkiego rodzaju produktów syntetycznych – od butelek po ubrania. Niestety coraz bardziej zanieczyszcza środowisko, a utrzymanie czystości źródeł wody pitnej staje się problemem. Według niektórych badań cząsteczki mikroplastiku można znaleźć niemal wszędzie, nawet w wodzie kranowej. I nie jest łatwo go usunąć.

Większość zaproponowanych dotychczas rozwiązań jest kosztowna lub trudna do skalowania. Oferujemy rozwiązanie, które potencjalnie można zaadaptować do użytku domowego lub miejskich systemów oczyszczania. Nasz filtr w przeciwieństwie do filtrów plastikowych nie przyczynia się do dalszych zanieczyszczeń, ponieważ wykorzystuje materiały odnawialne i biodegradowalne: kwasy garbnikowe pochodzące z roślin, kory, drewna i liści, a także trociny drzewne, które są powszechnie dostępnym i odnawialnym produktem ubocznym branży drzewnej.

– podkreśla kierownik pracy dr Orlando Rojas.

Wysoka skuteczność w walce z mikroplastikiem

W testach laboratoryjnych filtr wychwycił od 95,2 do 99,9 proc. przechodziły przez niego cząstki, w zależności od rodzaju materiału.

Badania na myszach wykazały dodatkowo, że filtr zapobiega gromadzeniu się mikroplastiku w organach zwierząt, do którego może dojść w przypadku połknięcia.

Do tej pory stworzenie uniwersalnego filtra stanowiło spore wyzwanie ze względu na fakt, że szkodliwe cząsteczki mikroplastiku występują w różnych rozmiarach, kształtach i mają różne ładunki elektryczne.

W środowisku znajdują się mikrowłókna pochodzące z odzieży, mikrokulki ze środków czyszczących i mydeł oraz pianki i granulki z przyborów kuchennych, pojemników czy opakowań. Wykorzystując różnorodne interakcje molekularne zachodzące wokół kwasów taninowych, nasze rozwiązanie - nazwane bioCap - było w stanie usunąć praktycznie wszystkie rodzaje mikroplastiku.

– wyjaśnia dr. Rojas.

Kilka faktów o innowacyjnym filtrze:

  • Filtr został nazwany bioCap.
  • W laboratoryjnych testach filtr wyłapywał od 95,2 do 99,9% przepuszczanych przez niego cząstek, zależnie od rodzaju tworzywa.
  • Badania na myszach pokazały, że filtr zapobiega gromadzeniu się mikroplastiku w narządach zwierząt.
  • Naukowcy szukają partnera biznesowego, który pomoże im w komercjalizacji filtra.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, onlinelibrary.wiley.com

#filtr wody #mikroplastik w wodzie #gdzie znajdziemy mikroplastik

MaŁu