Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

To proste ćwiczenie poprawia pamięć u seniorów

Badanie naukowe przeprowadzone przez University of York wykazało, że gra w cyfrowe łamigłówki może znacząco poprawić pamięć u osób starszych, przynosząc im podobne rezultaty jak u dwudziestolatków.

To proste ćwiczenie poprawia pamięć u seniorów
To proste ćwiczenie poprawia pamięć u seniorów
Matt Barnard/pexels

Naukowcy ustalili, że osoby powyżej 60. roku życia, które regularnie grały w cyfrowe gry-łamigłówki, miały większą zdolność do skupiania uwagi i ignorowania "rozpraszaczy". Jednocześnie nie zaobserwowano poprawy pamięci ani koncentracji u tej samej grupy wiekowej osób grających w gry strategiczne.

Z wiekiem naturalnie obserwuje się spadek zdolności poznawczych, szczególnie związany z osłabieniem pamięci roboczej. Jest to zdolność przechowywania krótkotrwałych informacji w pamięci, które są niezbędne do procesów podejmowania decyzji i innych działań. Wiek 20-30 lat to okres, w którym pamięć robocza osiąga swoje maksimum, później jednak zaczyna się stopniowo pogarszać.

Badania dotychczas sugerowały, że sposób, w jaki przechowujemy informacje w pamięci, również ulega zmianom wraz z wiekiem. To skłoniło naukowców do zbadania, czy różne aktywności, takie jak granie w gry, wpływają na mózg w różny sposób w zależności od wieku uczestników.

Dotychczas wiele badań "skupiało się na grach akcji, bo uważa się, że szybkie reagowanie, śledzenie celu i tym podobne poprawiają koncentrację i pamięć. Jednak nasza nowa analiza sugeruje, że gry akcji nie dają młodym dorosłym znaczących korzyści pod tym względem.

– mówi dr Fiona McNab z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w Yorku.

Przyszłe badania będą się koncentrować na wyjaśnieniu, dlaczego różne rodzaje gier wpływają na mózg w inny sposób w zależności od wieku oraz czy istnieje związek między tym a sposobem przechowywania informacji w umyśle osób starszych.

U seniorów łamigłówki miały niezwykłą właściwość wspierania zdolności umysłowych do tego stopnia, że pamięć i koncentracja ludzi starszych były takie same jak u dwudziestolatków, którzy nie grali w gry logiczne.

– powiedział dr Joe Cutting, jeden z autorów badania.
 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, sciencedirect.com

#seniorzy #ćwiczenie mózgu #jak ćwiczyć mózg

MaŁu