Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Chcą audytu w sprawie CPK. "Na ile można zrezygnować". Politycy KO przeciw wielkiej inwestycji?

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer twierdzi, cytując Donalda Tuska, że trzeba zrobić audyt Centralnego Portu Komunikacyjnego po to, by się dowiedzieć "na ile można zrezygnować". Dodała też, że... "kolej wielkich prędkości ma być na krzywdzie ludzkiej".

Katarzyna Lubnauer chce audytu w sprawie CPK
Katarzyna Lubnauer chce audytu w sprawie CPK
fot. Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał promesę zezwolenia na założenie lotniska użytku publicznego: Centralnego Portu Komunikacyjnego. To niezwykle ważna decyzja, ale - jak się okazuje - nie wszyscy popierają powstanie wielkiego lotniska w Polsce. Rafał Trzaskowski mówił o "lotnisku w Berlinie" i ma już naśladowców, którzy wspominają o rezygnacji z budowy CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha, ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa–Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

- Na razie CPK to jest duża łąka, gdzie ludzie, którzy nią zarządzają, koszą trawę i koszą pieniądze, duże pieniądze, bardzo duże pieniądze w stosunku do tego, co im się udało zrobić - stwierdziła dziś w Radiu Zet posłanka Katarzyna Lubnauer. Przy okazji, zdradziła plany Platformy Obywatelskiej na tę wielką inwestycję.

Kiedyś Donald Tusk powiedział bardzo jasno, że będzie trzeba dokonać audytu, co zostało już zrobione, na ile to jest zaawansowane, na ile można zrezygnować, ponieważ tego typu inwestycja po pierwsze zaora wszystkie właściwie lotniska regionalne, które w tej chwili funkcjonują, po drugie (...) kolej wielkich prędkości ma być na krzywdzie ludzkiej

– powiedziała.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. O przyszłości tej inwestycji mogą zdecydować jesienne wybory parlamentarne: z takim podejściem polityków opozycji, w przypadku ich dojścia do władzy, przyszłość CPK na pewno stanie pod znakiem zapytania.

 



Źródło: niezalezna.pl

#cpk #Centralny Port Komunikacyjny

Michał Kowalczyk