Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Za każdą innowacją stoją ludzie. Orłowska z GovTech zdradza niezalezna.pl nowy projekt. Co to będzie?

W 2022 r. Laboratoria Przyszłości były obecne nie tylko w szkołach. W ramach programu przeprowadzono warsztaty i zapewniono moc atrakcji podczas Impact’22 oraz Perspektywy Women in Tech Summit. Już jutro odbędzie się konferencja podsumowująca rok jego działania. Jak zdradza w rozmowie z portalem Niezalezna.pl pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz pełnomocniczka ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska: "zapotrzebowanie jest ogromne, ponieważ szkoły potrzebują inspiracji". - Jutro z pewnością będziemy ogłaszać kontynuację - mówi. Ujawnia też nowy flagowy projekt. Jaki?

Justyna Orłowska
Justyna Orłowska
Facebook.com/justyna.orlowska

W 2017 roku zorganizowali największy w Europie hackathon. Pierwszy HackYeah powered by GovTech zgromadził ponad 100 wyzwań od firm, instytucji samorządowych, rządowych i pozarządowych oraz ponad 1 200 innowacyjnych projektów i rozwiązań. Był to również pierwszy raz, gdy w tego typu wydarzeniu swoje wyzwanie zgłosiła państwowa instytucja skarbowa.

Inicjatywa wzbudziła ogromne zainteresowanie w administracji publicznej i już niedługo - w odpowiedzi na tę potrzebę - uruchomiono Konkursy GovTech. Platforma gromadzi wyzwania instytucji, które mają potrzeby technologiczne.

W rozmowie z pełnomocniczką prezesa rady ministrów ds. GovTech oraz pełnomocniczką MEiN ds. transformacji cyfrowej - Justyną Orłowską zapytaliśmy o dalsze plany.

- Jeżeli chodzi o nasz rozwój to faktycznie jesteśmy taką specjalną komórką dla poszczególnych ministerstw, dla poszczególnych ministrów. W różnych momentach nasza działalność zależała od kreatywności poszczególnych - właśnie ministrów. Ostatnie lata, szczególnie ostatnie 2 lata, były pod symbolem Ministra Edukacji i Nauki, który włączył nas na rzecz działań dla nowoczesnej edukacji. Powstały Laboratoria Przyszłości, Mobilne Laboratoria, czyli taki projekt, który pomaga szkołom w realizacji zajęć właśnie przy użyciu nowoczesnych technologii. 16 Mobilnych Laboratoriów, czyli 16 ekip, które codziennie jeżdżą busami i odwiedzają każdą szkołę w 16 województwach w Polsce

- mówi portalowi Niezalezna.pl.

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjny, który od 2021 r. GovTech realizuje we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Celem jest wyposażenie wszystkich polskich szkół podstawowych w sprzęt techniczny, który umożliwi ponad 3 milionom uczniów rozwijanie praktycznych umiejętności z różnych dziedzin.    

W minionym roku zakończono nabór szkół podstawowych do programu. W pierwszej odsłonie programu udział wzięło ponad 99% wszystkich podstawowych szkół samorządowych. Ich uczniowie cieszą się już nowym wyposażeniem, w tym m.in. drukarkami 3D, robotami edukacyjnymi i sprzętem audio-wideo. We wrześniu 2022 r. do grona beneficjentów dołączyło blisko 2 tys. podstawowych szkół niesamorządowych. Nowoczesny sprzęt trafi do nich najpóźniej do września 2023 r. 

W 2022 r. Laboratoria Przyszłości były obecne nie tylko w szkołach. W ramach programu przeprowadzono warsztaty i zapewniono moc atrakcji podczas Impact’22 oraz Perspektywy Women in Tech Summit.

Justyna Orłowska pytana o sukces programu, zdradza: "mamy dużo więcej zgłoszeń niż możliwości, aby te szkoły objechać".

- Mieliśmy około 5 tysięcy zgłoszeń szkół. Jutro będziemy te działania podsumowywać podczas konferencji prasowej z udziałem szefa MEiN Przemysława Czarnka. Ta konferencja będzie podsumowywać rok działania Laboratoriów przyszłości. Zapotrzebowanie jest ogromne, ponieważ szkoły potrzebują inspiracji. Jutro z pewnością będziemy ogłaszać kontynuację - na pewno do końca tego roku kalendarzowego, ale jeśli zainteresowanie wciąż będzie duże - myślę, że będziemy rozważać przedłużenie go o kolejny semestr czy nawet rok

- podkreśla.

Poland.Business Harbour

Kolejne pytanie, jakie zadaliśmy Justynie Orłowskiej, dotyczyło projektów, które w tej chwili mają status "priorytetowy", a nawet "flagowy".

- Poland.Business Harbour jest bez wątpienia projektem żywym, trwałym cały czas. To jest szybka ścieżka wizowa dla osób o umiejętnościach, kompetencjach technologicznych. Warto tu zaznaczyć, że samo takowe wykształcenie nie jest tutaj wymagane. Jest to skierowane do krajów przy naszej wschodniej granicy, ale tak naprawdę dla wszystkich naszych partnerów, inwestorów strategicznych, takich jak Intel, który ostatnio postawił na dużą inwestycję w naszym kraju. Tacy inwestorzy mogą skorzystać właśnie z Poland.Business Harbour i zapraszać ekspertów techowych z całego świata. Dla nich nie ma tutaj ograniczeń. Mogą oni korzystać z kadry z całego świata

- wyjaśnia pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz pełnomocniczka MEiN ds. Transformacji Cyfrowej.

Via Kulturalia

Jak zdradza nam Justyna Orłowska, innym projektem (na razie pilotażowym, który jednak niedługo ujrzy światło dzienne w rozbudowanej formie) jest projekt pod egidą inicjatywy "Europy Karpat" - Via Kulturalia.

- Jest to projekt, którzy mówi o tym, aby promować regionalne historie przy pomocy nowoczesnych technologii - wzdłuż trasy Via Carpatia. Tutaj zaczęliśmy od pilotażowego projektu, pilotażowej części Via Carpatii, czyli odcinka Suwalszczyzny. Na Suwalszczyźnie odkrywamy historię Jaćwingów. Za pomocą tej historii oraz nowoczesnych technologii - chcemy promować ten region. Będziemy zajmować się również innymi regionami, wzdłuż tej trasy. Chodzi o to, aby ludzie, którzy będą poruszali się tą trasą, nie przelatywali przez Polskę tylko w celu przejechania trasy. Chodzi o to, aby się zatrzymywali na poszczególnych odcinkach tej trasy. Żeby tych ludzi zainteresować, musimy wspólnie opowiedzieć im najciekawsze historie z danych regionów. To jest właśnie taka jedność różnorodności poszczególnych regionów

- dodaje.

W ubiegłym tygodniu GovTech uroczyście podsumował okrągłą rocznicę działalności. Wydarzenie zainaugurowała Justyna Orłowska, pełnomocniczka prezesa rady Ministrów ds. GovTech oraz pełnomocniczka ministra edukacji i nauki ds. Transformacji Cyfrowej, a udział wzięli: marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, szef kancelarii prezesa rady ministrów Marek Kuchciński, a także inni ministrowie, partnerzy naszych projektów, przedstawiciele sektora państwowego, prywatnego i instytucji pozarządowych.

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Żuraw