Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nowe technologie pomogą w odbudowie Ukrainy

Dynamicznie postępujący proces cyfryzacji gospodarki, wdrażanie nowych technologii, budowa kompetencji cyfrowych przyczynią się do szybszej odbudowy Ukrainy i przyszłego rozwoju gospodarki tego kraju – to jeden z kluczowych wniosków płynących ze zorganizowanej w ramach kongresu Impact’23 debaty na temat budowania odporności cyfrowej oraz roli nowych technologii w odbudowie Ukrainy.

Cyfryzacja Ukrainy przyspieszy rozwój całego regionu
Cyfryzacja Ukrainy przyspieszy rozwój całego regionu
Konrad Falęcki/Gazeta Polska

Wchodząc na ścieżkę ambitnej transformacji cyfrowej Ukraina ma szansę wyprzedzić wiele gospodarek europejskich, a jednocześnie zbudować zaufanie m.in. dzięki transparentności rozwiązań cyfrowych

– mówił uczestniczący w debacie Błażej Szczecki, wiceprezes Banku Pekao S.A. Jego zdaniem dokonująca się transformacja cyfrowa gospodarki ukraińskiej przyśpieszy rozwój Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Taki scenariusz byłby zgodny z wynikami badania przeprowadzonego dla całego regionu, które pokazują, że wejście na ścieżkę szeroko zakrojonej cyfryzacji przyśpiesza istotnie wzrost PKB. W przypadku Polski byłoby to zwiększenie PKB o 80 mld euro do 2030 roku, czyli o wielkość porównywalną do PKB Bułgarii.

Jak wskazał Patrick Warnking, wiceprezes Google na Europę Środkowo-Wschodnią, dla Ukrainy kluczowa jest pomoc społeczności międzynarodowej, która już teraz wysyła tam sprzęt i instaluje bezpieczne oprogramowania. Wiele firm w Ukrainie tylko dzięki dostępowi do nowoczesnej technologii może funkcjonować. Szybki rozwój technologiczny Ukrainy jest możliwy, gdyż kraj ten ma już spore doświadczenia transformacyjne.

Paradoksalnie pandemia bardzo nam pomogła w procesie cyfryzacji. Nie tylko nauczyliśmy się obsługiwać aplikacje do prowadzenia wideokonferencji, ale też w Ukrainie wprowadzono cyfrowy system dokumentów rządowych. Każdy teraz ma dostęp do swoich dokumentów przez aplikację. To fantastyczny system, który zawierał m.in. certyfikaty szczepień

– poinformowała Anna Tigipko, prezeska Izibanku. Obecnie ok. 90 proc. rejestracji nowych klientów banku odbywa się online, więc nie ma konieczności chodzenia do placówek. Jeśli zaś potrzebny jest dokument w formie fizycznej, to wysyłany jest pocztą. Według Petera Bakeneckera, prezesa Mastercard na Europę Środkową, rozwój technologiczny Ukrainy jest już na tyle zaawansowany, że niemal niemożliwy jest powrót do starych praktyk.

W opinii Błażeja Szczeckiego transformacja cyfrowa potrzebuje zarówno kapitału finansowego, jak i  ludzkiego. Niezwykle potrzebni są utalentowani i kompetentni ludzie, którzy wiedzą jak wykorzystać i wdrażać nowe technologie. Bardzo istotne jest, żeby dostęp do internetu w technologii 5G miały nie tylko instytucje publiczne, ale także firmy prywatne, ponieważ to one tworzą PKB.

 

 



Źródło: Gazeta Polska

Andrzej Ratajczyk