Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Pogarda zamiast merytorycznej dyskusji – list naukowców w obronie Zespołu Parlamentarnego

Wobec coraz większych ataków na Zespół Parlamentarny d.s. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, Akademicki Klub Obywatelski im.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Wobec coraz większych ataków na Zespół Parlamentarny d.s. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie wystosował list otwarty w obronie naukowców zaangażowanych w prace Zespołu. List zatytułowany jest "Pogarda zamiast merytorycznej dyskusji".

Publikujemy treść listu w całości:

Pogarda zamiast merytorycznej dyskusji

List otwarty Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie w sprawie publicznego znieważania profesorów-ekspertów Zespołu Parlamentarnego d.s. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej
 
Tak ma być jak głosi wersja oficjalna – inne argumenty są nieracjonalne – to matrix.
Na szczęście – w nauce to, co może działać w polityce, nie działa.
Wiadomo to od najdawniejszych czasów, a byli nawet  tacy, którzy w swym niepoprawnym uporze byli paleni na stosie. Dziś się takich już bezpośrednio nie pali. Dziś kogo trzeba, na zamówienie polityczne, obdarza się infamią, niszczy bytowo i skazuje na niepamięć. Opinia publiczna nawet to jest w stanie zaakceptować– bo istoty rzeczy merytorycznej wszak nie dochodzi. Media mają swoją siłę.

Z oburzeniem obserwujemy zmasowaną kampanię medialną znieważania profesorów-ekspertów Zespołu Parlamentarnego d.s. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, mającą na celu zdyskredytowanie prac tego Zespołu, a także  zastraszenie  środowiska naukowego przed podejmowaniem badań w tym zakresie. Nasz sprzeciw budzi brutalne zagłuszanie zmasowaną propagandą słusznych  żądań opinii publicznej dopuszczenia do rzetelnej konfrontacji wyników ustaleń różnych ośrodków badających przyczyny katastrofy. Raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, w którym oficjalnie ustalono przyczyny katastrofy, sprzeczne z ustaleniami ekspertów Zespołu Parlamentarnego, uważamy za daleko niewystarczający.

Działania zarówno mediów jak i oficjalnych czynników noszą znamiona postawy nazywanej „odmową wiedzy”, ale obowiązkiem zarówno czynników oficjalnych jak i naukowców jest poznanie rzeczywistości, stawianie hipotez i ich weryfikacja, dochodzenie doprawdy a przede wszystkim głoszenie prawdy.

Uważamy za haniebne dyskredytowanie wiedzy i doświadczenia badawczego profesorów cenionych w  środowisku naukowym na podstawie wyrwanych z kontekstu fragmentów ich zeznań złożonych w prokuraturze pod przysięgą. Tekst pełnych protokołów tych zeznań, dostępnych na stronie Naczelnej Prokuratury Wojskowej, jest wystarczającą obroną ich kwalifikacji i postawy. Zachęcamy do lektury.

Każde dochodzenie do prawdy wymaga konfrontacji argumentów opartych na wiedzy teoretycznej, doświadczeniu i obserwacji otaczającego świata. Wszelkie postępy, odkrycia i ustalenia prawdy materialnej, następują w połączeniu tych elementów. Wyjaśnienie tak złożonego zagadnienia jak przyczyny katastrofy lotniczej, wymaga interdyscyplinarnego podejścia, zaangażowania wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki i konfrontacji ich argumentów w rzeczowej dyskusji.

Nie dopuśćmy do zakrzyczenia w tej dyskusji głosu poważnych i odpowiedzialnych środowisk naukowych.

Nie pozwólmy na znieważanie przedstawicieli  środowiska naukowego za ich odwagę i determinację w poszukiwaniu prawdy.

Kraków, 19 września 2013 roku

 



Źródło: niezalezna.pl

pk