Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Drugi raport Państwowej Komisji ds. pedofilii. Kto najczęściej zgłasza sprawy?

700 historii dzieci pokrzywdzonych wyjaśniała Państwowa Komisja ds. pedofilii. Prezentując wyniki drugiego rocznego raportu ze swoich prac komisja ujawniła, że przez ostatni rok wpłynęło aż 318 spraw o charakterze pedofilskim. Zdecydowana większość przypadków to zgłoszenia skierowane przez rodziców małoletnich pokrzywdzonych lub przez same ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich.

https://pkdp.gov.pl

Państwowa Komisja ds. pedofilii podejmowała działania edukacyjno-prewencyjne oraz aktywności służące realizacji jej ubiegłorocznych rekomendacji. Komisja prowadzi dalsze badania zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich w Polsce. Drugi Raport ukazuje kolejny rok jej pracy. Działania te wiązały się z podjęciem konkretnych aktywności mających na celu indywidualne wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz wypracowanie trwałej zmiany systemowej.

Pierwsze takie opracowanie komisja upubliczniła w lipcu ub. roku. W drugim odnosi się m.in. do kwestii wdrożenia zgłoszonych wówczas rekomendacji.

„Raport składa się z ośmiu części, liczy ponad 200 stron, przygotowane jest także jego streszczenie. Największą nowością jest prezentacja wstępnych analiz dotyczących akt spraw, w których doszło do przedawnienia karalności czynu. Mowa o sprawach dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich z ostatnich 50 lat”.
- poinformowała komisja.

Statystyki dotyczą m.in. tego: kim są sprawcy i osoby przez nich skrzywdzone, czasu przedawnień i rodzaju czynów pedofilskich.

W raporcie przedstawione zostały działania prowadzone w sprawach indywidualnych. Dotyczyły one monitorowania postępowania karnego na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego, badania akt zakończonego postępowania karnego, udziału w postępowaniu karnym na etapie sądowym na prawach oskarżyciela posiłkowego oraz kierowania wniosków do Prokuratora Generalnego o wniesienie nadzwyczajnych środków zaskarżenia (kasacje, skargi nadzwyczajne). Kolejne miesiące aktywności pozwoliły na przedstawienie w tym obszarze konkretnych efektów inicjatyw podejmowanych przez komisję.

Osobny rozdział poświęcono sprawom przedawnionym. Dokonano także prezentacji specyfiki przesłanych do Państwowej Komisji spraw. Wyjaśnienie tych spraw w sposób gwarantujący bezpieczeństwo osób skrzywdzonych w dzieciństwie przemocą seksualną jest dla komisji zadaniem priorytetowym.

W dokumencie poruszono ponadto m.in. kwestie wsparcie kierowanego do osób skrzywdzonych. 

Szczegółowo opisane zostały działania związane z próbą poznania skali zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci przez sprawców wysoko funkcjonujących, w szczególności mających zawodowo kontakt z dziećmi. Ponadto, przedstawione są informacje o uczestnictwie Państwowej Komisji w postępowaniach sądowych na prawach oskarżyciela posiłkowego po stronie osoby skrzywdzonej, złożonych do Prokuratora Krajowego wnioskach o kasację lub skargę nadzwyczajną kierowaną do Sądu Najwyższego
- poinformowała komisja.

Komisja zaznaczyła, że „na podstawie powyższych analiz zostały także zidentyfikowane problemy występujące w postępowaniach prokuratorskich oraz sądowych”.
Zapowiedziano, że w drugim raporcie szerzej przedstawione zostały przedsięwzięcia edukacyjno-prewencyjne, zarówno w ramach współpracy z poszczególnymi ministerstwami, instytucjami i organizacjami, jak też prowadzonej przez komisję kampanii społecznej.

Pełna treść drugiego raportu będzie upubliczniona w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wyniki pierwszego raportu

Z pierwszego - przedstawionego przed rokiem - raportu komisji wynikało m.in., że zdecydowaną większość potencjalnych sprawców pedofilii stanowią mężczyźni. Na łącznie 292 sprawców wskazano 275 osób płci męskiej, czyli 94 proc. wszystkich zgłoszeń do komisji.

Z tamtego raportu wynikało też, że ponad 64 proc. sprawców były to osoby obce dla poszkodowanych dzieci. Z kolei 12,3 proc. stanowili spokrewnieni, a 23,3 proc. to rodzice. Oznacza to, 35,6 proc. sprawców należało do rodziny skrzywdzonych dzieci. Jak podaje raport, wśród zgłoszeń dotyczących niespokrewnionych sprawców najwięcej, bo 100 spraw, dotyczyło osób duchownych. Oznacza to, że blisko 30 proc. wszystkich spraw dotyczyło duchownych.

Z pełną treścią pierwszego raportu można zapoznać się TUTAJ
 

 



Źródło: Niezalezna.pl, pkdp.gov.pl

Piotr Łukawski